Americký odvolací soud potvrdil ve středu dočasné zablokování deportací venezuelských přistěhovalců, které Trumpova administrativa prováděla na základě málo používaného zákona z 18. století. Soud tak zachoval dřívější rozhodnutí federálního soudce, který Trumpovi dočasně zakázal používat normu, v minulosti uplatňovanou pouze v době válek, k rychlému vyhoštění migrantů, které vláda podezřívá ze členství ve venezuelském gangu. Píší o tom zahraniční agentury.
Odvolací soud potvrdil nařízení z 15. března, kterým washingtonský okresní soudce James Boasberg na dva týdny vládě zakázal používat zákon o nepřátelských cizincích k odůvodnění deportace údajných členů venezuelské zločinecké organizace Tren de Aragua. Administrativa migranty deportovala bez pravomocného rozhodnutí imigračního soudce o jejich vyhoštění. Vláda požádala odvolací soud, aby zákaz zastavil.
Zákon o nepřátelských cizincích z roku 1798 naposledy využily Spojené státy za druhé světové války při internaci osob japonského, německého či italského původu. Jednalo se o lidi ze zemí, s nimiž tehdy USA válčily. Předtím zákon úřady použily dvakrát.
Boasberg tento týden v novém rozhodnutí uvedl, že lidé, které chce administrativa republikánského prezidenta Donalda Trumpa deportovat na základě uvedeného zákona, musí mít možnost zpochybnit tvrzení vlády, že jsou skutečně členy Tren de Aragua. Rodinní příslušníci mnoha deportovaných venezuelských migrantů jejich údajné vazby na gang popírají.
Poté, co Boasberg deportace dočasně zastavil, Trump tohoto soudce kritizoval a domáhal se, aby byl zbaven funkce. Na to ve výjimečném veřejném prohlášení reagoval předseda nejvyššího soudu John Roberts s tím, že odvolací proces, nikoli zbavování funkce, je správnou reakcí na nesouhlas se soudními rozhodnutími.
Trumpova administrativa 15. března deportovala 238 migrantů do Salvadoru, kde jsou zadržováni ve věznici s nejpřísnějším režimem El Cecot na základě dohody. V jejím rámci má Washington za jejich roční pobyt zaplatit středoamerické zemi šest milionů dolarů (asi 138 milionů korun). Deportační letadla již byla ve vzduchu, když Boasberg vydal dočasný zákaz deportací a nařídil, aby se stroje vrátily do USA. To se však nestalo. Boasberg následně začal posuzovat, zda vláda jeho nařízení porušila.
Případ se stal velkou zkouškou Trumpovy výkonné moci. Vzhledem k tomu, že republikáni mají většinu ve Sněmovně reprezentantů i v Senátu a do značné míry podporují prezidentovu agendu, federální soudci se často jeví jako jediná brzda Trumpových exekutivních nařízení.