Další povodňová hrůza, Brazílie hlásí už přes 500 obětí

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 1. 2011 12:35
Australané začínají pomalu uklízet a počítat škody

Rio de Janeiro - Takovou přírodní katastrofu Brazílie nepamatuje. Povodně způsobené dlouhotrvajícími prudkými lijáky a následné sesuvy půdy už v horských oblastech státu Rio de Janerio na jihovýchodě země připravily o život nejméně 500 lidí.

Obětí je ale podle místních úřadů daleko víc. Mnoho těl totiž zůstává zavaleno nánosy zeminy nebo je odnesla velká voda.

Tolik srážek, kolik spadlo během poslední velké bouře v noci z úterý na středu, běžně naprší za celý měsíc. V oblasti tak hrozí další masivní sesuvy půdy. V horách a u koryt řek proto zůstávají desítky tisíc lidí v přímém ohrožení života.

Vláda podle tiskové agentury Agencia Brasil nařídila okamžitou evakuaci pěti tisíc rodin. Tři tisíce se už ocitly bez domova a jako provizorní noclehárny jim slouží školy a tělocvičny.

Nejhůře postižená jsou města Novo Friburgo, Teresopolis a Petropolis.

Prezidentka Dilma Rousseffová, která ve čtvrtek dorazila na místo katastrofy, oznámila, že vláda na likvidaci škod uvolní okamžitou pomoc ve výši 780 milionů brazilských reálů (zhruba 8,6 miliardy korun) a sedm tun lékařského materiálu.

"Rozsah katastrofy je zdrcující. Scény, které jsem viděla, byly naprosto šokující," cituje agentura AP prezidentku po její návštěvě zasažených oblastí.

S tím, jak roste rozsah katastrofy, se ale podle stanice CNN začíná ozývat kritika. Přístup vlády je údajně příliš laxní. Úřady prý neměly povolovat výstavbu v záplavových oblastech, kde jsou sesuvy půdy v průběhu každoročního období dešťů běžné. Pomoc prý navíc přišla pozdě a je špatně organizovaná.

Dochází krev

Velmi kritická je situace v regionu Serrana severně od Ria, kde lékařům docházejí zásoby krve. Úřady proto narychlo apelují na občany, aby drahocennou tělní tekutinu darovali.

Záplavy sužují také sousední stát Sao Paulo, kde ale katastrofa nedosahuje takových rozměrů. I tam už však umírali lidé. Místní úřady zatím hlásí čtyřiadvacet obětí.

Prudké deště, které v regionu začaly na Nový rok, podle předpovědí meteorologů potrvají až dokonce tohoto týdne.

Austrálie se začíná pomalu vzpamatovávat

Na rozdíl od Brazílie, už mohou obyvatelé zatopeného australského státu Queensland pomalu začít uklízet a počítat škody. Voda totiž začíná konečně opadávat.

Již nyní je však jasné, že likvidace škod bude během na dlouhou trať. Například odčerpání vody z ochromených uhelných dolů podle agentury Reuters zabere minimálně šest měsíců. V zaplavené queenslandské metropoli Brisbane se dvěma miliony obyvatel stále zůstávají pod vodou celé čtvrti.

Celkem postihly povodně, které začaly v prosinci minulého roku, v Austrálii oblast velkou jako Jižní Afrika. Voda zaplavila 86 měst a usmrtila desítky lidí.

Německo s obavami sleduje tající sníh

Tající sníh a vytrvalé deště už způsobily povodně také v sousedním Německu. Na jihozápadě země ohrožuje řeka Neckar město Heidelberg. Historické centrum města ale zřejmě zůstane oproti původním obavám ušetřeno.

Napjatá situace je i na východě Německa, kde by po deštích mohly hladiny řek dosáhnout kritických stavů. V Dolních Rakousech u Amstettenu se začal z koryta vylévat Dunaj, jenž ohrožuje i bavorská města Pasov a Řezno.

Vážná situace je rovněž ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se úřady od středy připravovaly na nejhorší povodeň posledních let. Hladina Mohanu se ve čtvrtek zastavila až u protipovodňových bariér chránících historické centrum. Na kulminaci řek ještě čekají v také v Sasku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy