Další oranžová revoluce? Ukrajina svolává euromajdany

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 11. 2013 6:30
Opozice sice dokázala svolat davy, avšak nemá jasnou představu, jak by se vývoj měl ubírat dál.
Demonstrace na Ukrajině.
Demonstrace na Ukrajině. | Foto: Reuters

Kyjev (Od naší spolupracovnice) - Ukrajinci zase jednou berou osud země do svých rukou. Zatímco z Evropy znějí jen rozpačité komentáře o zklamání z rozhodnutí kyjevského vedení „zmrazit" cestu do Evropy, desítky tisíc lidí na náměstích napříč Ukrajinou pořádají „euromajdany". Vyzývají na nich vedení země, aby jim nebránilo stát se plnohodnotnými Evropany.

V centru Kyjeva se o víkendu sešlo 50 000 až 100 000 lidí. Chtěli, aby prezident Viktor Janukovyč podepsal ve čtvrtek ve Vilniusu asociační dohodu mezi Ukrajinou s Evropskou unií. S národními i evropskými vlajkami, hesly jako „Evropo, jsme s tebou" a „Ukrajina v EU" volají po impeachmentu prezidenta a jeho vlády.

Komentátoři srovnávají vývoj s událostmi před devíti lety. I tehdy „majdany" (náměstí) ukrajinských měst zaplnily tisíce lidí v naději na revoluční změny.

Sjednoceni myšlenkou

„Potěšilo mě, že lidi sjednotila myšlenka evropské integrace, nikoli výzvy stranických funkcionářů," řekl deníku Insider bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který vývoj ve své zemi sleduje z Prahy.

Podle něj teď lidi nemotivují vůdci a politici, ale myšlenka. Evropa může sjednotit Ukrajince, kteří touží po změnách ve své zemi, míní.

Náměstí v Kyjevě i dalších městech obsadili podle pozorovatelů nejen zkušení "demonstranti-harcovníci", kteří se tam vydávají mnohdy za peníze politických stran, ale lidé, co upřímně doufají, že by se díky Evropě v zemi mohlo něco změnit. Očekávají prý, že jim dohoda s EU přinese například zrušení víz nebo potlačení korupce.

„Aby nás slyšeli"

„Lidé vyšli do ulic dobrovolně, protože už nechtějí takto žít dál. Je ostuda, co nám naše vedení provedlo," říká kyjevská důchodkyně Lidija Savenčuková, která strávila nedělní odpoledne na Evropském náměstí v centru metropole. Podle ní Ukrajinci demonstrovali v naději, že podpoří „dobrou věc".

„Byli tam invalidé, rodiny s dětmi i mladí. Všichni se spořádaně vydali na pochod k sídlu vlády. Chceme, aby nás uslyšeli," popsala atmosféru.

Podle ní se demonstranti hádali s „provokatéry", kteří se v davu ptali, kdo je za účast na demonstracích platí.

Přestože je účast na demonstracích překvapivě vysoká, politologové hodnotí šance na radikální změny skepticky. Domnívají se spíše, že „eurorevoluce" Ukrajině za současné situace nehrozí a vláda vedená prezidentem Janukovyčem sotva ustoupí.

Opoziční tápání

Opozice sice dokázala svolat davy, avšak zjevně nemá jasnou představu, jak by se vývoj měl ubírat dál. Navíc chybí nadšení pro jediného vůdce, kterým byl před devíti lety Viktor Juščenko.

Ten se sice později stal prezidentem, pro mnohé ale bylo jeho vládnutí zklamáním.

Expremiérka Julija Tymošenková se teď snaží davy povzbuzovat prostřednictvím svých advokátů a dcery. I když se hesla "Svobodu pro Juliji" také objevila v davu, její propuštění ale není hlavním motivem protestů.

Přestože se srovnání s takzvanou oranžovou revolucí nabízí, ukrajinský politolog Dmytro Ponamačuk je přesvědčen, že protesty nelze srovnávat. Lidem teď podle něj chybí konkrétní motivace.

Před devíti lety měli jasný cíl, připomíná. Tehdy protestovali proti zfalšování voleb. Nyní však stále není úplně jasné, co přesně cestu Ukrajinců do Evropy zhatilo.

Do EU. Ale bez ultimát

„Ukrajina je velká evropská země. Je však třeba vést s ní rovnoprávný dialog s konkrétními programy, očekávánými výsledky a hlavně - bez ultimát," myslí si Bohdan Danylyšyn. Za současnou situaci podle něj může ukrajinské vedení, ale i opozice a evropské struktury.

„Všichni by se měli zamyslet nad svými činy. Zatím je čas a šance," řekl.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v rozhovoru pro ruskou televizi prohlásil, že si vláda s demonstranty v ulicích „nebude hrát". Nasazením policistů proti demonstrantům dává jasně najevo, že tlaku davu nemíní ustoupit.

Desítky tisíc Ukrajinců přesto doufají, že svou aktivitou přimějí prezidenta „vstoupit do Evropy", a předpokládají, že jim to zajistí důstojnější život.

Reportáž poskytla Aktuálně.cz redakce sesterského deníku Insider

 

Právě se děje

Další zprávy