Další oranžová revoluce? Ukrajina svolává euromajdany

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
26. 11. 2013 6:30
Opozice sice dokázala svolat davy, avšak nemá jasnou představu, jak by se vývoj měl ubírat dál.
Demonstrace na Ukrajině.
Demonstrace na Ukrajině. | Foto: Reuters

Kyjev (Od naší spolupracovnice) - Ukrajinci zase jednou berou osud země do svých rukou. Zatímco z Evropy znějí jen rozpačité komentáře o zklamání z rozhodnutí kyjevského vedení „zmrazit" cestu do Evropy, desítky tisíc lidí na náměstích napříč Ukrajinou pořádají „euromajdany". Vyzývají na nich vedení země, aby jim nebránilo stát se plnohodnotnými Evropany.

V centru Kyjeva se o víkendu sešlo 50 000 až 100 000 lidí. Chtěli, aby prezident Viktor Janukovyč podepsal ve čtvrtek ve Vilniusu asociační dohodu mezi Ukrajinou s Evropskou unií. S národními i evropskými vlajkami, hesly jako „Evropo, jsme s tebou" a „Ukrajina v EU" volají po impeachmentu prezidenta a jeho vlády.

Komentátoři srovnávají vývoj s událostmi před devíti lety. I tehdy „majdany" (náměstí) ukrajinských měst zaplnily tisíce lidí v naději na revoluční změny.

Sjednoceni myšlenkou

„Potěšilo mě, že lidi sjednotila myšlenka evropské integrace, nikoli výzvy stranických funkcionářů," řekl deníku Insider bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, který vývoj ve své zemi sleduje z Prahy.

Podle něj teď lidi nemotivují vůdci a politici, ale myšlenka. Evropa může sjednotit Ukrajince, kteří touží po změnách ve své zemi, míní.

Náměstí v Kyjevě i dalších městech obsadili podle pozorovatelů nejen zkušení "demonstranti-harcovníci", kteří se tam vydávají mnohdy za peníze politických stran, ale lidé, co upřímně doufají, že by se díky Evropě v zemi mohlo něco změnit. Očekávají prý, že jim dohoda s EU přinese například zrušení víz nebo potlačení korupce.

„Aby nás slyšeli"

„Lidé vyšli do ulic dobrovolně, protože už nechtějí takto žít dál. Je ostuda, co nám naše vedení provedlo," říká kyjevská důchodkyně Lidija Savenčuková, která strávila nedělní odpoledne na Evropském náměstí v centru metropole. Podle ní Ukrajinci demonstrovali v naději, že podpoří „dobrou věc".

„Byli tam invalidé, rodiny s dětmi i mladí. Všichni se spořádaně vydali na pochod k sídlu vlády. Chceme, aby nás uslyšeli," popsala atmosféru.

Podle ní se demonstranti hádali s „provokatéry", kteří se v davu ptali, kdo je za účast na demonstracích platí.

Přestože je účast na demonstracích překvapivě vysoká, politologové hodnotí šance na radikální změny skepticky. Domnívají se spíše, že „eurorevoluce" Ukrajině za současné situace nehrozí a vláda vedená prezidentem Janukovyčem sotva ustoupí.

Opoziční tápání

Opozice sice dokázala svolat davy, avšak zjevně nemá jasnou představu, jak by se vývoj měl ubírat dál. Navíc chybí nadšení pro jediného vůdce, kterým byl před devíti lety Viktor Juščenko.

Ten se sice později stal prezidentem, pro mnohé ale bylo jeho vládnutí zklamáním.

Expremiérka Julija Tymošenková se teď snaží davy povzbuzovat prostřednictvím svých advokátů a dcery. I když se hesla "Svobodu pro Juliji" také objevila v davu, její propuštění ale není hlavním motivem protestů.

Přestože se srovnání s takzvanou oranžovou revolucí nabízí, ukrajinský politolog Dmytro Ponamačuk je přesvědčen, že protesty nelze srovnávat. Lidem teď podle něj chybí konkrétní motivace.

Před devíti lety měli jasný cíl, připomíná. Tehdy protestovali proti zfalšování voleb. Nyní však stále není úplně jasné, co přesně cestu Ukrajinců do Evropy zhatilo.

Do EU. Ale bez ultimát

„Ukrajina je velká evropská země. Je však třeba vést s ní rovnoprávný dialog s konkrétními programy, očekávánými výsledky a hlavně - bez ultimát," myslí si Bohdan Danylyšyn. Za současnou situaci podle něj může ukrajinské vedení, ale i opozice a evropské struktury.

„Všichni by se měli zamyslet nad svými činy. Zatím je čas a šance," řekl.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov v rozhovoru pro ruskou televizi prohlásil, že si vláda s demonstranty v ulicích „nebude hrát". Nasazením policistů proti demonstrantům dává jasně najevo, že tlaku davu nemíní ustoupit.

Desítky tisíc Ukrajinců přesto doufají, že svou aktivitou přimějí prezidenta „vstoupit do Evropy", a předpokládají, že jim to zajistí důstojnější život.

Reportáž poskytla Aktuálně.cz redakce sesterského deníku Insider

 

Právě se děje

před 31 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy