"Odporný teroristický útok na nevinné," kondolují politici. Útok s Českem nesouvisí, řekl Chovanec

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 8. 2017 15:35
Čtvrteční teroristický útok v Barceloně ostře odsoudila řada zahraničních státníků. Stranou nezůstali ani čeští politici v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové zatím nejsou zprávy, že by byli během incidentu v Barceloně a přístavním městě Cambrils 120 kilometrů jižně od katalánské metropole zraněni nebo zabiti čeští občané. Mezi oběťmi útoků ale jsou cizinci. Zatím potvrzení jsou dva Němci, Belgičan, Ital a Řek.
Lidé po útoku v Barceloně.
Lidé po útoku v Barceloně. | Foto: ČTK

Praha - "Další odporný teroristický útok na nevinné. Tentokrát v Barceloně," reagoval na teroristický útok v Barceloně český premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru. 

"Podle informací, které jsem obdržel od ministra vnitra a také od bezpečnostních služeb, v České republice v souvislosti s tím útokem, ke kterému došlo ve Španělsku, nehrozí žádné aktuální nebezpečí nějakého teroristického útoku," řekl Sobotka.

Podle premiéra zatím není důvod zavádět v Česku zvláštní bezpečnostní opatření. "My bychom k nim přistoupili v okamžiku, kdy bychom měli indicie, že takovéto riziko útoku aktuálně hrozí České republice," uvedl Sobotka. Dostupné informace podle něj ale hovoří o tom, že není žádná souvislost mezi útoky ve Španělsku a děním ČR.

Musíme přejít od slov k činům

Podle ministra vnitra Milana Chovance nemají útoky v Katalánsku souvislost s Českou republikou."Situaci budeme nadále sledovat a kdyby se objevily nové informace, budeme okamžitě reagovat," napsal Chovanec na Twitter.

"Odsuzuji odporný a zbabělý teroristický útok v Barceloně. Bohužel žádná bezpečnostní opatření nejsou stoprocentní, je ale dobře, že je stále posilujeme," dodal na stejné sociální síti předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová zase dodala, že "musíme" po útoku "přejít od slov k činům, a ten odporný terorismus zastavit". Co konkrétně má na mysli, ale Šlechtová ve svém tweetu neuvedla.

Kandidát na prezidenta Michal Horáček na Twitteru varoval před tím, že velká pozornost věnovaná teroristickému útoku může inspirovat další násilníky k nápodobě činu. "Na útocích psychopatů je nejhorší ta masová medializace. To zvětšování šance na nápodobu. I přes hněv a smutek se k tomu připojovat nebudu," uvedl.

Pražský radní Jan Wolf (KDU-ČSL) oznámil, že hlavní město na památku obětí nasvítí Petřínskou rozhlednu ve španělských národních barvách.

Kondolence ze zahraničí

Čtvrteční útok odsoudila také řada zahraničních politiků, včetně domácích španělských. "Jsou to vrazi, jednoduše kriminálníci, kteří nás nebudou terorizovat. Celé Španělsko je s Barcelonou," napsal tamní královský palác v tiskovém prohlášení.

Také španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že teroristé "nikdy neporazí jednotný národ, který miluje svobodu."

Smutek nad událostí vyjádřili i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk a další unijní představitelé, britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron.

Účast a nabídku pomoci vyjádřil americký prezident Donald Trump i ministr zahraničí Rex Tillerson.

Katalánsko nezažilo útok podobných rozměrů od roku 1987, kdy při výbuchu nálože v supermarketu zemřelo 21 osob a 45 bylo zraněno. Čin tehdy spáchala separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

Děsivé záběry z centra Barcelony. Dodávka najela do davu lidí a nechala za sebou spoušť | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

Další zprávy