Další mrtví v Jemenu: Při náletu na město Táizz zahynulo 17 civilistů

ČTK ČTK
29. 10. 2016 17:21
Ve městě Táizz na jihozápadě Jemenu zahynulo při náletu nejméně 17 civilistů. Letecký útok má na svědomí nejspíš arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií, Úder zasáhl jeden z domů, uvedla s odvoláním na místní obyvatele agentura Reuters.
Válka v Jemenu (Ilustrační snímek).
Válka v Jemenu (Ilustrační snímek). | Foto: Reuters

Saná – Nejméně 17 lidí zahynulo při náletu ve městě Táizz na jihozápadě Jemenu. Útok se odehrál v oblasti, o jejíž kontrolu bojují šíitští povstalci s vládními silami prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího podporovanými arabskou koalicí. Město Táizz ve stejnojmenné provincii je v této zemi třetím největším městem, ve kterém před válkou žilo asi 300 tisíc lidí.

K útoku rovněž došlo v Adenu na jihu země před budovou, kde sídlí vedení jemenské centrální banky. Pět osob utrpělo zranění, uvedli místní bezpečnostní představitelé. Výbušniny byly umístěny v automobilu, který jel vysokou rychlostí směrem k budově banky. Její strážci se auto snažili zastavit střelbou. Výbuch budovu lehce poškodil a zničil také tři nedaleko stojící automobily.

K atentátu, který ve městě vyvolal paniku, se zatím nikdo nepřihlásil. Prezident Hádí v září jmenoval nového guvernéra centrální banky a její vedení nechal přemístit z metropole Saná, kterou ovládají povstalci, do přístavu Aden, kde sídlí jemenská vláda. Rebelové prezidenta obviňují, že zneužívá státní fondy.

Válka si za dva roky vyžádala už 10 tisíc obětí

Konflikt mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Šíité s podporou Íránu nejprve obsadili hlavní město Saná a postupně dobývali další území. Od loňského března jemenskou vládu podporuje koalice vedená Saúdskou Arábií. Podle údajů OSN při konfliktu zahynulo už více než 10 tisíc lidí, především civilistů. Saúdská Arábie je v poslední době terčem kritiky za to, že oběťmi náletů na povstalce jsou často civilisté.

Od letošního dubna do července se v Kuvajtu konaly mírové rozhovory, které ale ukončení sporu nepřinesly. Před pár dny v zemi platilo třídenní příměří, které mělo vytvořit podmínky pro zahájení nových rozhovorů o ukončení občanské války. Návrh mírového řešení předložil zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Jemenský prezident Hádí ale návrh odmítl, uvedla dnes agentura AFP, která se odvolává na zdroj z okolí prezidenta.

Obsah mírového návrhu, který zmocněnec představil povstalcům již v úterý, nebyl zveřejněn. Údajně se v něm ale hovoří o tom, že Hádí by neměl zůstat u moci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výroba aut za v Česku tři čtvrtletí klesla o čtvrtinu

Výroba osobních aut za tři čtvrtletí meziročně klesla o 24,3 procenta na 808 279 vozů. V září byla díky postupnému oživování poptávky nižší jen o 4,5 procenta, když automobilky vyrobily 119 722 aut. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Škoda Auto zvýšila v září produkci o 2,5 procenta, což jí pomohlo snížit celkový pokles za devět měsíců na 20,3 procenta. Největší tuzemská automobilka tak celkově letos vyrobila 534 211 vozů. Výroba v Hyundai klesla o 30,5 procenta na 163 440 aut a v TPCA se i kvůli dvoutýdenní technologické odstávce spojené s rozšiřováním produkce a instalováním nových technologií snížila o 31,7 procenta na 110 628 vozů.

"Vývoj výroby vozidel v Česku odráží pozvolné oživení poptávky po nových automobilech v EU i v dalších částech světa. Také dodavatelé dohánějí, co se dá, když zahraniční automobilky plní odložené objednávky z první poloviny roku," uvedl prezident sdružení Bohdan Wojnar.

Další zprávy