Další mrtví v Jemenu. Povstalci odmítli příměří

Bojuje se na několika místech země. Rebelové žádají odchod prezidenta Sáliha
Rebelové s podmínkami příměří nesouhlasí
Rebelové s podmínkami příměří nesouhlasí | Foto: Reuters

Saná - Jemen hlásí nové střety protivládních povstalců s jednotkami prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Sálihovi policisté, vyzbrojení samopaly a raketami, napadli v noci na středu v Aramánu, ležícím 170 kilometrů severně od Saná, kontrolní stanoviště první obrněné divize. Ta spolu s generálem Muhammadem Alím Muhsínem přeběhla k rebelům.

Boje si podle agentury AFP vyžádaly pět lidských životů. Na straně povstalců zemřel jeden voják, provládní síly přišly o čtyři muže.

Podle agentury Reuters nebyl klid ani v hlavním městě Saná - střety rebelů a provládních sil tam připravily o život nejméně deset lidí.

V jihojemenském Adenu byli zabiti dva lidé a čtyři další zraněni. Podle zdravotníků a očitých svědků začali vládní vojáci střílet na mladé Jemence, kteří stavěli zábrany uprostřed silnice ve čtvrti Mansúra. Chtěli tak v rámci výzvy ke generální stávce ochromit dopravu.

Nejvýše postavený armádní přeběhlík generál Muhsín přešel na stranu opozice před třemi týdny, a to na protest proti násilnému potlačování demonstrací. Jeho krok odstartoval vlnu odchodů mezi armádními i vládními činiteli.

Prezident zareagoval vyhlášením amnestie pro ty příslušníky armády, kteří přešli k rebelům a dobrovolně se vzdají.

Al-Káida větří šanci

Jemenská opozice žádá odchod Sáliha, který je u moci 32 let, už několik týdnů. Při nepokojích, trvajících od února, zahynulo podle humanitárních organizací více než sto lidí.

Řešení politické krize v zemi se pokusily zprostředkovat arabské státy v Perském zálivu. Plán vypracovaný jejich regionální radou (GCC) Sálih údajně akceptoval, opoziční koalice ho však rezolutně odmítla. 

Foto: Aktuálně.cz

Nesplňuje totiž její hlavní požadavek - okamžité odstoupení prezidenta - a naopak dává Sálihovi a jeho rodině záruky ochrany před trestním stíháním.

Ve vyjednávání s rebely nicméně pokračují velvyslanci Saudské Arábie, Kuvajtu a Ománu.

Jemen byl - na rozdíl od ostatních zemí v regionu - nestabilní už před příchodem vlny arabských revolucí. Velmi silnou pozici má na jeho území Al-Káida, která teď vycítila šanci a snaží se převzít, nebo alespoň posílit svou moc.

To je také jeden z argumentů pro prezidenta Sáliha. Tvrdí, že je jedinou zárukou, že se v Jemenu nedostanou k moci radikálové. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 39 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy