Po náletu na západě Jemenu zemřelo dalších 13 civilistů

ČTK ČTK
28. 11. 2016 13:49
Po náletu na západě Jemenu zemřelo 13 civilistů. Útok měla na svědomí nejspíš arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií. Nálet zničil také nedalekou věž televizního vysílače.
Ženy v Saná během protestu proti Saúdům.
Ženy v Saná během protestu proti Saúdům. | Foto: Reuters

Saná – Při náletu, který měly nejspíš na svědomí letouny arabské koalice v čele se Saúdskou Arábií, zahynulo o víkendu na západě Jemenu nejméně 13 civilistů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na bezpečnostní a lékařské zdroje.

Terčem leteckých úderů se staly dva domy ve venkovské oblasti severovýchodně od přístavu Hudajdá, který kontrolují šíitští povstalci.

Mezi oběťmi byly podle představitelů místní nemocnice i ženy a děti. Nálet zničil také nedalekou věž televizního vysílače.

Jemenský konflikt trvá od roku 2014 a podle OSN si vyžádal již na 10 tisíc mrtvých. Nepomohla ho vyřešit několikerá mírová jednání ani minulá příměří.

Válka vypukla poté, co šíitští rebelové obsadili v roce 2014 metropoli Saná a pak postupovali do dalších částí země.

Loni v březnu se do bojů na straně jemenské vlády a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila arabská koalice. Šíity se následně podařilo vytlačit z oblastí na jihu. Saná je ale stále v jejich rukou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy