Další kritik Trumpa se chce stát prezidentem. Starosta New Yorku oznámil kandidaturu

ČTK ČTK
16. 5. 2019 13:28
Newyorský demokratický starosta Bill de Blasio oznámil, že se chce stát prezidentem Spojených států. Informovala o tom agentura AP. Starostu, který je hlasitým kritikem republikánského prezidenta Donalda Trumpa, tak nyní čeká tvrdý souboj o prezidentskou nominaci Demokratické strany, o kterou se uchází tři desítky kandidátů. Trump na Twitteru označil de Blasia za nejhoršího amerického starostu.
Starosta New Yorku Bill de Blasio
Starosta New Yorku Bill de Blasio | Foto: Reuters

"Je mi ctí oznámit kandidaturu na prezidenta Spojených států amerických, protože je konečně čas upřednostnit pracující," řekl de Blasio. Na videu, které zveřejnil na portálu YouTube, připomněl, že v New Yorku dosáhl zvýšení minimální hodinové mzdy na 15 dolarů (v přepočtu asi 345 korun), náhrady mzdy v době nemoci či zajištěné zdravotní péče.

Trumpovi pak v klipu vyčetl tvrdou imigrační politiku a odstoupení USA od pařížské klimatické dohody.

Zajímavostí je, že video, ve kterém de Blasio kandidaturu oznámil, pojmenoval jako Working People First (Pracující na prvním místě). Je to očividná reakce na Trumpovo heslo America First (Amerika na prvním místě), kterým republikánský prezident vystihuje svou americkou zahraniční politiku.

"Demokrati mají další nádheru, která se k jejich skupině připojuje. Bill de Blasio z New Yorku, považovaný za nejhoršího starostu v USA," napsal na Twitteru Trump s odkazem na početné pole demokratických prezidentských uchazečů. "Je směšný, ale když se vám líbí vysoké daně a zločinnost, pak je vaším člověkem," poznamenal prezident s tím, že de Blasia obyvatelé New Yorku nesnášejí.

Osmapadesátiletý de Blasio v roce 2013 drtivě vyhrál newyorské volby, ve kterých se ziskem více než 73 procent porazil republikána s českými kořeny Joea Lhotu. Jeho vítězství se stalo symbolem rostoucí síly levicového křídla demokratů.

Úřad de Blasio znovu obhájil v roce 2017, v nadcházejících volbách za dva roky se ale o třetí mandát starosty už ucházet nemůže.

De Blasia nyní čekají náročné stranické primárky, ve kterých má podle průzkumů největší naději na vítězství bývalý viceprezident Joe Biden. Až s velkým odstupem za Bidenem následují další uchazeči o stranickou prezidentskou nominaci v čele se senátorem Berniem Sandersem či senátorkou Elizabeth Warrenovou.

Zda bude mít de Blasio dostatečnou podporu, aby do primárek zasáhl, zatím průzkumy nenaznačují. Například podle dubnové sondáže si více než tři čtvrtiny obyvatel New Yorku nemyslí, že by se měl starosta o prezidentský post ucházet.

Video: "America first" je blbost, kritizuje Albrightová slogan Trumpa

Beseda s Madeleine Albrightovou | Video: Jakub Zuzánek
 

Právě se děje

Další zprávy