Další íránské školačky skončily v nemocnici, je u nich podezření na otravu

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 3. 2023 21:21
Nejméně v pěti íránských provinciích byly s podezřením na otravu v sobotu hospitalizovány desítky školaček, informují místní média. Znepokojení rodiče studentek později v té návaznosti protestovali. Náhlé respirační potíže se dříve objevily u stovek školaček, některé musely být hospitalizovány. Většina z těchto případů byla zaznamenána ve městě Kom, které je významným místem šíitského islámu.
Foto: Reuters

Většina případů byla zaznamenána ve městě Kom, které je významným místem šíitského islámu. Íránští činitelé se domnívají, že dívky mohl někdo otrávit a připisují to nepřátelům Íránu.

V provinciích Hamadán, Zandžán, Západní Ázerbájdžán, Fárs a Alborz byly v sobotu podle íránských agentur Tasním a Mehr hospitalizovány desítky dívek s respiračními obtížemi, závratěmi a bolestmi hlavy. Jejich zdravotní stav podle médií není vážný. Agentura Reuters večer uvedla, že nevolnost postihla žákyně na 30 školách v deseti z 31 provincií. Na videozáznamech zveřejněných na sociálních sítích bylo vidět, jak se rodiče shromažďují u škol, aby odvezli své děti domů. Na dalších záznamech je vidět, jak sanitky odvážejí děti do nemocnic.

Íránský ministr vnitra Abdolrezá Rahmání-Fazlí uvedl, že vyšetřovatelé našli podezřelé vzorky, které se zkoumají, aby se zjistily příčiny onemocnění studentek. Výsledky budou podle něj brzy zveřejněny, uvedla agentura IRNA.

Od loňského listopadu se v Íránu objevily stovky případů otravy plynem u školaček. Podle BBC mnozí tyto případy pokládají za záměrný útok, jehož cílem bylo vynutit si uzavření dívčích škol. Incidenty v Íránu mobilizovaly rodiče, kteří mají strach posílat své dcery do školy. Podle videa ověřeného agenturou Reuters sobotní protestní shromáždění rodičů před budovou ministerstva školství v západním Teheránu přerostlo v protivládní demonstraci. Protesty se podle agentury konaly i na dalších dvou místech v Teheránu a ve městech Rašt a Isfahán.

Íránský prezident Ebráhím Raísí v pátek vyzval ministerstva vnitra a zpravodajských služeb, aby "zmařila spiknutí nepřítele, jehož cílem je vyvolat strach a zoufalství mezi obyvatelstvem". Zmíněného nepřítele však blíže neidentifikoval.

Íránské úřady zároveň kritizují páteční apel německé diplomacie, která vyzvala k objasnění všech případů otrav. Považují to za vměšování do záležitostí země. Vysoký komisař OSN pro lidská práva také vyzval k transparentnímu vyšetřování a zveřejnění výsledků. Íránská vláda oznámila, že bude případy otrav vyšetřovat, zatím ale nikdo nebyl zatčen.

Představitel íránského ministerstva zdravotnictví minulý týden řekl, že "někteří lidé chtěli, aby byly všechny školy uzavřeny, zejména ty dívčí". Později však uvedl, že jeho výroky byly špatně pochopeny.

Od loňského září je íránské náboženské zřízení zpochybňováno při protestech, které propukly po smrti 22leté ženy kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela, když ji zadržela mravnostní policie kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy