Další čistka v KLDR. Kim popravil vyjednavače o jaderném programu, píše deník

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2019 11:40
Severní Korea při čistce v diplomatických kruzích po neúspěšném únorovém summitu v Hanoji popravila svého hlavního vyjednavače v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchola. Agentura Reuters uvedla, že to v pátek napsal jihokorejský list Čoson ilbo.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a vyjednavač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un a vyjednavač v jaderných rozhovorech se Spojenými státy Kim Hjok-čchol. | Foto: Reuters

Podle článku byli popraveni i další čtyři vysoce postavení činitelé severokorejské vlády.

Washington se snaží informaci potvrdit, řekl médiím americký ministr zahraničí Mike Pompeo na tiskové konferenci v Berlíně. "Viděli jsme článek, o kterém mluvíte. Děláme, co můžeme, abychom to prověřili. Pro dnešek k tomu nemám nic dalšího," komentoval zprávu listu Čoson ilbo.

Deník s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s událostmi napsal, že popravy byly vykonány v březnu na letišti za Pchjongjangem. Pětice diplomatů byla údajně odsouzena na smrt za špionáž pro USA. "Byl obviněn ze špionáže pro Spojené státy, za špatné informování o vyjednávání a nepochopení amerických úmyslů," uvedl k případu Kim Hjok-čchola zdroj jihokorejského listu Čoson ilbo.

Do pozice hlavního vyjednavače s USA se přitom Kim Hjok-čchol podle médií dostal těsně před únorovým summitem amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Reuters uvádí, že byl považován za vycházející hvězdu severokorejské diplomacie, avšak o jeho odbornosti či působení v rámci vyjednávání o denuklearizaci mnoho známo není.

Summit ve vietnamské metropoli ztroskotal kvůli požadavku Pchjongjangu na zrušení všech amerických sankcí. Jednání skončila předčasně a bez společného prohlášení.

Reuters se ale nepodařilo zprávu o popravě vládních činitelů ihned ověřit a agentura AP uvádí, že je třeba ji brát s rezervou. "Je důležité zmínit, že jihokorejská média i vláda v Soulu v minulosti vícekrát přinesly zákulisní zprávy o procesech v Severní Koreji, které se později ukázaly jako nepravdivé," píše AP.

Podle nejmenovaného diplomatického zdroje Reuters jistá zjištění nasvědčují tomu, že Kim Hjok-čchol a další vládní pracovníci byli za nezdar únorového summitu potrestáni. Zdroj však zmínil odeslání diplomatů do pracovních táborů, o popravě prý nejsou žádné důkazy. Podle Čoson ilbo putoval po hanojském summitu do pracovního tábora jeden z dříve nejvýznamnějších poradců vůdce Kima generál Kim Jong-čchol.

Vyjednávání o denuklearizaci Korejského poloostrova jsou po únorové schůzce Trumpa s Kimem na mrtvém bodě, protože KLDR požaduje ukončení sankcí, ale Washington má za to, že Pchjongjang na to neprokázal dostatečnou míru odzbrojení. Podle AP rostou obavy z návratu KLDR k nepřátelskému vystupování a zbrojním testům.

V posledních týdnech Severní Korea opět testovala rakety krátkého doletu. Podle japonské vlády či Trumpova bezpečnostního poradce Johna Boltona tím porušila rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Trump se nechal slyšet, že jej testy neznepokojují.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také silný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý, mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy