Další britská "zpověď" v íránské televizi

Red Zah, ČTK
30. 3. 2007 16:25
Teherán/Londýn - Podle stanice Al-Alám se jmenuje Nathan Thomas Summers. Před kamerou se omluvil "íránskému lidu" za neoprávněné narušení íránských výsostných vod.

Diplomatický spor mezi Británií a Íránem, který se rozhořel kolem incidentu z minulého pátku, tak znovu nabírá obrátky. Britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová označila záběry za skandální.

Šéfka britské diplomacie už dříve obvinění režimu prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, že loď s 15 britskými námořníky a příslušníky námořní pěchoty vplula do vod patřících Teheránu, rezolutně odmítla.

Británie chystá odpověď

Írán ale rovněž stupňuje tlak a požaduje britskou omluvu. Británie chystá odpověď na první písemné vyjádření Teheránu, který prý navrhuje konkrétní řešení sporu.

"Vstoupili jsme bez povolení do íránských vod a byli zatčeni íránskou pobřežní stráží. Rád bych se za to omluvil íránskému lidu," řekl mladík v arabsky vysílající televizi Al-Alám, jejíž záběry převzaly i stanice BBC a CNN. Brit prý také ujistil, že Íránci zacházejí se všemi zadrženými dobře.

Už ve středu íránská televize ukázala v televizi Faye Turneyovou, jedinou ženu mezi zadrženými, jež také tvrdila, že britští námořníci "zjevně" vstoupili do íránských vod.

V dopise, který poslalo íránské ministerstvo zahraničí do Londýna prostřednictvím britské ambasády v Teheránu, Íránci nechtějí formální odpověď jako dosud, ale navrhují vytvořit "technické fórum k zajištění, že britské síly opět nevstoupí do íránských vod," citovala nejmenovaný zdroj britská televizní zpravodajská stanice SkyNews.

Státní íránská agentura IRNA uvedla, že Teherán v dopise požaduje "potřebné garance, že se narušování íránské hranice nebude opakovat".

Britové hledají pomoc uvnitř EU

Šéf britských opozičních liberálních demokratů Menzies Campbell usoudil, že íránský dopis může obsahovat možnost vyřešení patové situace a stále se prohlubující krize kolem zajatých námořníků.

Britské ministerstvo zahraničí potvrdilo přijetí dopisu, podle Beckettové ale neobsahuje nic, co by svědčilo o skutečné vůli Íránu spor ukončit. Poznamenala však, že Londýn věnuje íránskému vzkazu velkou pozornost a brzy formálně odpoví íránské vládě. Vyjádřila naději, že krize kolem námořníků se vyřeší "mírově" a "rychle".

Londýn mimo to doufá, že ministři zahraničí EU, kteří dnes a v sobotu neformálně jednají v německých Brémách, ještě dnes podpoří Británii svým prohlášením.

Budova hlavního sídla OSN v New Yorku. Rada bezpečnosti se zatím nechce do sporu vměšovat
Budova hlavního sídla OSN v New Yorku. Rada bezpečnosti se zatím nechce do sporu vměšovat | Foto: Petr Pošvic

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, jehož země nyní unii předsedá, je přesvědčen, že EU vyjádří s Británií solidaritu. Odmítl však odhadovat, zda země EU budou chtít jako Británie zmrazit vztahy s Íránem.

Britský premiér Tony Blair dnes odmítl jakékoli "kupčení" kolem zajatých Britů a za jediné možné řešení situace označil jejich bezpodmínečné propuštění. Vyjádřil odhodlání izolovat mezinárodně Írán a vyzval k trpělivosti. "Musíme jen pokračovat s potřebnou odhodlaností a důrazem," řekl šéf britského kabinetu.

Bude jediná žena propuštěna?

Írán tvrdí, že britští námořníci byli při zadržení 23. března asi půl kilometru uvnitř íránských teritoriálních vod. Británie naopak prohlašuje, že byli asi tři kilometry od pomyslné čáry v iráckých vodách.

Británie usiluje o mezinárodní izolaci Íránu v této otázce. Požádala o podporu Radu bezpečnosti OSN, která však Írán neodsoudila, jen vyjádřila znepokojení nad incidentem a vyzvala k propuštění zadržovaných Britů.

Paříž dnes vzkázala, že nebudou-li brzy propuštěni, mohla by RB OSN zvýšit tlak na Teherán.

Nejasná situace je kolem zadržované šestadvacetileté Britky Faye Turneyové, kterou Írán ve středu slíbil brzy propustit, poté od toho ve čtvrtek nejprve ustoupil, ale nakonec íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád tuto možnost opět připustil.

 

Právě se děje

Další zprávy