Další atentáty před volbami v Iráku, nejméně 21 mrtvých

ČTK ČTK
21. 4. 2014 23:33
Vlna násilí v zemi připravila o život od začátku měsíce 490 lidí, od začátku roku více než 2700 osob.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: REUTERS/Saad Shalash

Bagdád - Nejméně 21 lidí v pondělí zahynulo a další desítky utrpěly zranění při sérii útoků zejména v centrální části Iráku. Informovala o tom agentura AFP.

Nejkrvavější byl pumový atentát jižně od Bagdádu. Sebevražedný útočník se tam vyhodil do povětří s autem naplněným trhavinami u policejního stanoviště ve městě Suvajra. Zahynulo přitom 13 osob a 35 jich bylo zraněno. Dalších sedm mrtvých a 21 zraněných si vyžádaly exploze bomb ve dvou nastražených vozidlech v Sadrově městě, severní čtvrti v Bagdádu.

Šlo o další krvavé útoky před nadcházejícími parlamentními volbami, které budou první od odchodu amerických sil z Iráku na konci roku 2011. V neděli si násilí v Iráku vyžádalo nejméně 16 mrtvých.

Bezpečnostní síly dokázaly při loňských místních volbách násilí účinně potlačit. Ovšem policie ani armáda, které jsou také terčem útoků, již podle AFP nedokážou čelit těmto násilnostem, které dosahují nejvyšší úrovně za posledních pět let.

Vlna násilí v zemi připravila o život od začátku měsíce 490 lidí, od začátku roku více než 2700 osob, uvedla AFP s odvoláním na policejní a lékařské zprávy. Islámský radikalismus je zde živen nespokojeností ze spolupráce Bagdádu se Západem a údajnou diskriminací sunnitské menšiny ze strany úřadů, v nichž převažují šíité.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Místopředsedou Nejvyššího soudu nejspíš bude Petr Šuk. Zeman podle předsedy Angyalossyho akceptoval jeho návrh, ale chce se ještě s kandidátem setkat

Zdroj: ČTK
Další zprávy