V rozhovoru pro Sputnik pochválil Putina. Polskému senátorovi strana blokuje členství

Zahraničí Zahraničí
8. 9. 2018 16:09
Polská liberální Občanská platforma (PO) pozastavila svému senátorovi Macieji Grubskému členství ve straně poté, co v rozhovoru pro ruský propagandistický web Sputnik pochválil prezidenta Vladimira Putina a distancoval se od podpory země Ukrajině.  
Senátor Maciej Grubski.
Senátor Maciej Grubski. | Foto: Facebook Macieje Grubského

Varšava - Kontroverzní polský senátor Maciej Grubski poskytl tuto středu rozhovor polské verzi ruského propagandistického webu Sputnik. Prohlásil v něm, že má "obrovský dojem" z prezidenta Putina a "velmi si ho váží".

Distancoval se taky od polské politiky vůči Ukrajině. "Vymysleli jsme si tehdy, že podporou Ukrajiny získáme nárazníkovou zónu vůči Rusku. Podle mě to tak ale není, protože Ukrajina je nestabilním státem z ohromným množstvím problémů," prohlásil polský senátor.

Na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina senátor Grubski poznamenal: "V Polsku ho nedoceňujeme, bereme ho trochu s ironickým úsměvem. Je to přitom velmi inteligentní vůdce, který geniálně hraje geopolitickou hru." 

V rozhovoru pro prokremelský web Sputnik taky senátor zpochybnil polské vazby na Spojené státy. "Pokud vytváříme nepřátelskou atmosféru směrem k Rusku, nic tím nezískáváme, naopak hodně tratíme, hlavně hospodářsky," dodal představitel liberální Občanské platformy, která je v současnosti hlavní opoziční silou v zemi.

Podobně jako vládní Právo a spravedlnost (PiS) se přitom tato strana - podobně jako většina ostatních politických uskupení v Polsku - netají podporou USA, Ukrajiny a silnou kritikou současného režimu v Rusku. Na dotaz Sputniku, zda se nebojí dávat veřejně najevo takové názory, neobvyklé v polské společnosti napříč politickým spektrem, senátor odvětil, že "nemá žádné obavy". "Mé názory jsou často odlišné od toho, co dnes rezonuje ve společenské debatě," prohlásil Grubski. 

Je to skandální

Podle mluvčího Občanské platformy pro disciplinární otázky Lukasze Abgarowicze ale strana pozastavila po tomto vystoupení senátorovi členství. "Ten rozhovor je podle mého názoru skandální," prohlásil Abgarowicz v sobotu pro televizní stanici TVN24. Dodal, že slova senátora nejsou oficiálním stanoviskem Občanské platformy.

"Prezentuje pohled, který škodí polským národním zájmům. Je to velmi nezodpovědné. Poskytovat rozhovor Sputniku, tedy hlásné troubě Putinovy propagandy, která se pokouší ovlivnit veřejné mínění v Polsku, je prostě idiotské," dodal Abgarowicz. 

Senátor Grubski, podezřívaný v minulosti z několika kriminálních deliktů, v reakci na jeho prohlášení oznámil, že ze strany v pondělí vystoupí.

VIDEO: Mladým lidem chybí kritické myšlení, říká Miloš Gregor. 

Mladí lidé nezkoumají zdroje informací, pokud kamarád nasdílí něco na Facebook, berou to jako zprávu, tvrdí politolog Miloš Gregor. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy