V rozhovoru pro Sputnik pochválil Putina. Polskému senátorovi strana blokuje členství

Zahraničí Zahraničí
8. 9. 2018 16:09
Polská liberální Občanská platforma (PO) pozastavila svému senátorovi Macieji Grubskému členství ve straně poté, co v rozhovoru pro ruský propagandistický web Sputnik pochválil prezidenta Vladimira Putina a distancoval se od podpory země Ukrajině.  
Senátor Maciej Grubski.
Senátor Maciej Grubski. | Foto: Facebook Macieje Grubského

Varšava - Kontroverzní polský senátor Maciej Grubski poskytl tuto středu rozhovor polské verzi ruského propagandistického webu Sputnik. Prohlásil v něm, že má "obrovský dojem" z prezidenta Putina a "velmi si ho váží".

Distancoval se taky od polské politiky vůči Ukrajině. "Vymysleli jsme si tehdy, že podporou Ukrajiny získáme nárazníkovou zónu vůči Rusku. Podle mě to tak ale není, protože Ukrajina je nestabilním státem z ohromným množstvím problémů," prohlásil polský senátor.

Na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina senátor Grubski poznamenal: "V Polsku ho nedoceňujeme, bereme ho trochu s ironickým úsměvem. Je to přitom velmi inteligentní vůdce, který geniálně hraje geopolitickou hru." 

V rozhovoru pro prokremelský web Sputnik taky senátor zpochybnil polské vazby na Spojené státy. "Pokud vytváříme nepřátelskou atmosféru směrem k Rusku, nic tím nezískáváme, naopak hodně tratíme, hlavně hospodářsky," dodal představitel liberální Občanské platformy, která je v současnosti hlavní opoziční silou v zemi.

Podobně jako vládní Právo a spravedlnost (PiS) se přitom tato strana - podobně jako většina ostatních politických uskupení v Polsku - netají podporou USA, Ukrajiny a silnou kritikou současného režimu v Rusku. Na dotaz Sputniku, zda se nebojí dávat veřejně najevo takové názory, neobvyklé v polské společnosti napříč politickým spektrem, senátor odvětil, že "nemá žádné obavy". "Mé názory jsou často odlišné od toho, co dnes rezonuje ve společenské debatě," prohlásil Grubski. 

Je to skandální

Podle mluvčího Občanské platformy pro disciplinární otázky Lukasze Abgarowicze ale strana pozastavila po tomto vystoupení senátorovi členství. "Ten rozhovor je podle mého názoru skandální," prohlásil Abgarowicz v sobotu pro televizní stanici TVN24. Dodal, že slova senátora nejsou oficiálním stanoviskem Občanské platformy.

"Prezentuje pohled, který škodí polským národním zájmům. Je to velmi nezodpovědné. Poskytovat rozhovor Sputniku, tedy hlásné troubě Putinovy propagandy, která se pokouší ovlivnit veřejné mínění v Polsku, je prostě idiotské," dodal Abgarowicz. 

Senátor Grubski, podezřívaný v minulosti z několika kriminálních deliktů, v reakci na jeho prohlášení oznámil, že ze strany v pondělí vystoupí.

VIDEO: Mladým lidem chybí kritické myšlení, říká Miloš Gregor. 

Mladí lidé nezkoumají zdroje informací, pokud kamarád nasdílí něco na Facebook, berou to jako zprávu, tvrdí politolog Miloš Gregor. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy