"Ďáblice s andělskou tváří" vraždila, uznal soud

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 1. 2014 6:40
Odsouzená Amanda Knoxová má poslední šanci: odvolání k Nejvyššímu soudu v Itálii.
Foto: Reuters

Florencie - Američanka Amanda Knoxová i její bývalý italský přítel Raffael Sollecito jsou vinní v případu brutální vraždy Britky Meredith Kercherové, oznámil ve čtvrtek italský odvolací soud ve Florencii. Justice tak zvrátila předchozí verdikt, který oba osvobodil.

Šestadvacetiletá Knoxová byla v roce 2009 - spolu se Sollecitem - v Itálii odsouzena k 26 letům vězení, po dvou letech ji ale nejvyšší soud osvobodil. 

Nyní dostali nové tresty - 28,5 roku vězení pro Knoxovou a 25 let pro Sollecita.

Knoxová, která je doma ve Spojených státech a vyhlášení rozsudku sledovala přes média, řekla, že je z nového verdiktu "zděšená a smutná". Podle ní je "nespravedlivý".  

Zbývá odvolání

Obhájci odsouzených ihned po rozsudku vzkázali, že se jejich klienti odvolají k Nejvyššímu kasačnímu soudu. Je pravděpodobné, že italské úřady už začnou chystat žádost o vydání Knoxové z USA do Itálie.

Sollecito se k soudu dostavil, na vyhlášení verdiktu ale nebyl. Po závěrečné řeči obhajoby se totiž soudci odebrali k poradě o vině či nevině a výši trestu, která trvala skoro 12 hodin.

Soudce následně nařídil, aby byl Sollecitovi odebrán cestovní pas.

Právník Američanky Carlo Dalla Vedova před soudem tvrdil, že je "klidný", protože věří, že jediným závěrem procesu může být "nevina Amandy Knoxové".

Sex, drogy, vražda

Případ, v němž podle obžaloby sehrály roli drogy i sadistické sexuální hry, je značně zamotaný a plný zvratů.

Amanda Knoxová, zavražděná Meredith Kercherová a další dvě italské studentky společně bydlely v pronajaté vile v Perugii, kde studovaly na univerzitě.

V osudný den, 2. listopadu 2007 odpoledne, se jako první vrátila domů (nikdo kromě Kercherové nebyl předchozí noc doma) jedna z italských obyvatelek vily Filomena. Objevila otevřené dveře, rozbité okno a krev v jedné z koupelen. Dál nešla.

Po chvíli přišla Amanda Knoxová s Raffaellem Sollecitem. Všichni tři pak zjistili, že je jeden pokoj zamčený, a zavolali policii. Policisté následně v zamčeném pokoji objevili Kercherovou mrtvou. Ležela polonahá na posteli s proříznutým hrdlem.

Podle lékařů byla před smrtí sexuálně aktivní a na jejím krku byly patrny známky škrcení. Na noži, jenž byl označen jako vražedná zbraň, a na její podprsence byla podle policie nalezena DNA Amandy Knoxové. Američanka tvrdí, že osudnou noc v pronajatém domě vůbec nebyla. Trávila prý čas u Sollecita v bytě, kde kouřili marihuanu a sledovali film. Obhajobě se v roce 2011 podařilo zpochybnit důkazy, včetně chybně zajištěného vzorku DNA, a dosáhli zproštění viny.

Knoxová po události strávila v italském vězení čtyři roky. Se Sollecitem byli oba v odvolacím řízení překvapivě zbaveni obvinění pro nedostatek důkazů.

Prokuratura proti tomu podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten nařídil nový proces zejména kvůli tomu, že soudci v předchozím řízení údajně učinili řadu chyb, například některé důkazy zcela ignorovali, jiné naopak nedostatečně posoudili. Nový proces byl zahájen loni v září.

Vývoj událostí v datech

2. listopadu 2007 - V italské Perugii bylo nalezeno tělo jednadvacetileté britské studentky Meredith Kercherové, která měla proříznuté hrdlo, množství bodných ran a podlitiny. Tělo bylo nalezeno v bytě, který Kercherová sdílela s americkou studentkou Amandou Knoxovou. Podle vyšetřovatelů Kercherová zemřela 1. listopadu.

6. listopadu 2007 - Knoxová byla zatčena. Spolu s ní policisté zadrželi jejího přítele, Itala Raffaela Sollecita, a Patricka Lumumbu, majitele baru, ve kterém Knoxová pracovala.

20. listopadu 2007 - Lumumba byl pro nedostatek důkazů propuštěn. V Německu byl zatčen Sollecitův známý a překupník drog Rudy Guede z Pobřeží slonoviny.

6. prosince 2007 - Rudy Guede byl deportován do Itálie.

28. října 2008 - Sollecito a Knoxová byli obžalováni ze sexuálně motivované vraždy Kercherové, což oba odmítli. Podle vyšetřovatelů se večírek z 1. listopadu 2007 po požití většího množství alkoholu a drog zvrhl v násilnické sexuální orgie, při kterých byla Kercherová zavražděna za účasti všech tří podezřelých.

- Guede byl ve zvláštním zrychleném procesu odsouzen za podíl na vraždě k 30 letům vězení.

16. ledna 2009 - V Perugii začal soudní proces vedený proti Knoxové a Sollecitovi.

21. listopadu 2009 - Prokuratura zažádala pro Knoxovou a Sollecita doživotí, což je v Itálii maximální možný trest.

5. prosince 2009 - Knoxovou soud odsoudil za vraždu Kercherové na 26 let do vězení. Sollecito dostal trest odnětí svobody na 25 let. Američanka byla odsouzena nejen za vraždu, ale rovněž za falešné obvinění majitele baru v Perugii Lumumby.

22. prosince 2009 - Odvolací soud snížil Guedeovi trest odnětí svobody na 16 let.

24. listopadu 2010 - Odvolací soud v Perugii znovu otevřel případ.

3. října 2011 - Italský odvolací soud osvobodil kvůli pochybnostem o důkazech Knoxovou i Sollecita. Prokuratura proti tomu podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Knoxová se vrátila do rodného Seattlu.

26. března 2013 - Italský nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt odvolacího soudu a nařídil nový proces. Jako důvod uvedl chyby soudců.

30. září 2013 - Před soudem ve Florencii začal bez účasti Knoxové druhý odvolací proces.

26. listopadu 2013 - Italský prokurátor navrhl 30 let vězení pro Knoxovou a pro Sollecita 26 let.

30. ledna 2014 - Italský odvolací soud oznámil, že Knoxová i její bývalý italský přítel Sollecito jsou vinní v případu vraždy Kercherové. Soud zároveň uložil 28,5 roku vězení Knoxové a 25 let Sollecitovi, který se na rozdíl od Knoxové k soudu dostavil. Předpokládá se, že obhájci se obrátí na Nejvyšší kasační soud.

 

Právě se děje

před 12 minutami

AS Řím gólem v nastavení vybojoval výhru nad Spezií

Fotbalisté AS Řím porazili gólem v nastavení nováčka italské ligy Spezii 4:3 a jsou třetí v tabulce. Dvěma brankami k výhře v zápase 19. kola pomohl Borja Mayoral. AS se pomstil Spezii za úterní vyřazení v osmifinále Italského poháru.

Mayoralovy branky pokaždé načaly gólový účet poločasu. Španělský útočník nejprve v 17. minutě otevřel skóre, chvíli po změně stran pak zařídil Římanům vedení 2:1, které navýšil v 55. minutě Karsdorp.

Spezia se přesto dokázala do utkání vrátit. Už v 59. minutě snížil Farias a v závěru normální hrací doby přiblížil nováčka k bodu Verde. Domácí se pozdním vyrovnáním zaskočit nenechali a v 92. minutě strhl výhru na jejich stranu Pellegrini.

AS odsunulo ze třetího místa Neapol, která ztrácí na "Giallorossi" tři body, má však dva duely k dobru.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

Další zprávy