“You won't see me in Brussels”, says newly elected Czech MEP

Marek Pokorný Mikuláš Klang Marek Pokorný, Mikuláš Klang, Ivan Eckhardt
27. 5. 2014 11:29
Czech non-parliamentary eurosceptic Free Citizens' Party has surprisingly won one seat in European Parliament last weekend
Free Citizens' Party chairman Petr Mach speaking at a press conference
Free Citizens' Party chairman Petr Mach speaking at a press conference | Foto: Svobodni.cz

Prague - “I have no intention to move to Brussels and join the committees,” said Free Citizens' Party chairman Petr Mach, who was surprisingly elected to the European Parliament last weekend. Mach, whose party is not represented in the Czech parliament, said he will only vote in Strasbourg.

“I want to keep my job. Not only that I enjoy it, I also want to keep contact with reality,” said Mach, who teaches economy at two universities in Prague. He added though that he will have to reduce his workload at the universities.

Billionaire's party wins European elections in Czech Rep

Russia, Ukraine become main issue of European elections

Mach's assistants will monitor the developments in Brussels for him. “I don't want to neglect something. I want to know about everything.”

In its electoral campaign, the Free Citizens' Party vowed to fight against “euro-nonsenses” and “euro-bureaucracy”. Mach for example says he wants to introduce the option to leave the eurozone.

According to political analysts, the party's surprising success was mostly caused by a low voter turnout. Voter turnout in the Czech Republic was only about 18.2 percent according to the Czech Press Agency (CTK), the second lowest turnout in the EU after Slovakia and the lowest turnout in Czech history.

“For many people, (European politics) is not clear. Moreover, Europe is trying to find a new direction. It has overcome a big crisis, but now it is at a crossroads, it is facing a question where to next?” said political scientist Vladimira Dvorakova.

“The long-term trend is that people are not interested in the elections to the European Parliament. Moreover, the Czech society is disproportionately hostile to the EU,” said Czech sociologist Jan Spousta.

“It is very easy to criticize the European Union, and such critique will win more support than a party with a pro-European orientation,” said political scientist Tomas Lebeda.

Analysts also point out that many right-wing voters who previously voted for the Civic Democratic Party (ODS) have now opted for Mach's organization.

The party was founded in 2009 and Mach has been its only chairman.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy