Two women sue state over EUR 5,000 bribe to honorary consul

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
21. 8. 2014 16:37
Two Czech women claim they tried to bribe Czech honorary consul in Austria in 2005. Former honorary consul denies allegation
Foto: Aktuálně.cz

Prague - Two Czech women have filed a complaint against the Czech state, asking for compensation of EUR 5,000. The women say that they paid the same sum in 2005 to a Czech honorary consul in Innsbruck, Austria as a bribe for Austrian judges, reported the Czech Radio.

Lukas Bodner, who served as honorary consul in Innsbruck at the time, denies the allegation. The Czech Republic says that it has nothing to do with the dispute, which is connected exclusively to the former honorary consul.

Czech state returns some of fugitive Krejcir's seized items

Czech transport minister in possible conflict of interest

It is not clear what exactly happened to the money.

In 2005, Austrian police arrested three Czech citizens driving a stolen car. They were put into custody where they were allegedly visited by the consul with his secretary, Vladan Antonovic. The Czech men claim that the consul offered them to arrange a lighter sentence in exchange for money. He allegedly asked them to pay EUR 5,000 in advance and another EUR 5,000 after a lighter sentence would be announced. The girlfriend of one of the arrested men brought EUR 5,000 to the consulate.

“There is no way it was a bribe, I have never given a bribe. It is absolutely unusual in Austria to bribe judges and lawyers. It is possible maybe in the Czech Republic or Italy, but not in Austria,” said Bodner, who no longer serves as honorary consul.

Antonovic, who served as Bodner's secretary at the time, has told the Czech Radio that he accepted the sum to eventually pass it to Bodner, who he says was the men's defense lawyer. However, the two women claim that Bodner has issued no invoice for his alleged legal services.

An Austrian court eventually did not give a lighter sentence - it sentenced the three men to three years in prison, and the women now want the money back from the Czech state.

Lukas Bodner is a son of Ernst Bodner, a famous surgeon who has operated on the late Czech President Vaclav Havel.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 16 minutami

Muž vyhrožoval útokem na nemocnici v Uherském Hradišti, policisté ho zadrželi

Osmapadesátiletý muž ve čtvrtek odpoledne telefonicky vyhrožoval, že by se v nemocnici v Uherském Hradišti mohlo stát to, co v úterý ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Policie ho zadržela a chce ho obvinit z šíření poplašné zprávy, navrhne také jeho vzetí do vazby. V případě odsouzení hrozí muži jeden rok až pět let vězení. Novinářům to řekl náměstek ředitele pro vnější službu Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

V nemocnici v Ostravě v úterý dvaačtyřicetiletý muž zastřelil selidí, další člověk podlehl zranění později. Vrah asi tři hodiny po útoku v Děhylově na Opavsku spáchal sebevraždu.

Muž, který ve čtvrtek telefonicky vyhrožoval uherskohradišťské nemocnici, má podle policie devět záznamů v rejstříku trestů, jde o záznamy násilného i majetkového charakteru. Na lince 158 krátce po 15:00 anonymně uvedl, že má zdravotní potíže a nikdo ho nechce vyslyšet. Do nemocnice vzápětí po telefonátu vyjelo několik policejních hlídek, některé vstupy do areálu byly uzamčeny. Policie muže z Uherskohradišťska dopadla zhruba dvě hodiny po telefonátu v bytě ve Zlíně, v dechu měl 1,96 promile alkoholu. Policisté zjistili, že muž nevlastní žádnou legálně žádnou zbraň.

Další zprávy