Syrian refugee can stay in the country, Prague court decided

Tomáš Fránek
10. 9. 2014 17:11
The Czech Republic can’t forbide to the fugitives seeking refuge from persecution to enter its territory after they demand has been not accepted by another European country.
Foto: Reuters

Brno – The authorities can’t keep the refugees from entering the territory of the Czech Republic after the demand of the fugitives has been not accepted by another European country. The Syrian refugee who had to return from Sweden to the Czech Republic against his will after his demand had been rejected by the Swedish authorities gained a precedent-setting verdict in accordance with that the similar cases will be adjudicated.

The authorities have to respect the rights of the refugees who were not able to obtain protection in another European country and have been returned to the Ruzyně airport. „To these rights, the right to stay on the territory of the Czech Republic and not to see his personal freedom limited belongs,“ the Supreme Administrative Court decided.

A Kurdish man who had fled the fighting and persecution in Syria has gained, similarly to other asylum seekers, a short term visa in the Czech Republic allowing him to travel to Schenghen area countries. He then had took a flight to Sweden where he demanded an international protection. If a refugee gains this kind of protection he can’t be returned to his country of origin.

But the Swedish authorities worked too slowly and the short time visa of the Syrian has expired. The Swedish authorities had ordered his transfer to the Czech Republic and have deported him to the Ruzyně airport. The Syrian has then demanded the Czech authorities to decide on his international protection because in his country he is menaced by persecution.

The Interior ministry has not allowed him to enter the territory of the Czech Republic pretending that he had misused the visa given to him in the Czech Republic to travel to Sweden. He had thus to stay in the Refugee Reception Centre at the airport but he could not have leave it.

The judges said that in similar cases where the refugee demands protection in another European country and he is against his will returned to the Czech Republic, the Czech authorities are obliged to take over and finish the procedure on international protection. The man has stayed in Sweden on the basis of a legal visa and the authorities can‘t put the same restriction on him as on people demanding international protection in the airport.

The authorities can‘t thus deny him to enter the country. Neither the provision that the man represents a danger for the public order can be applied. The Interior ministry will have to assess his request for international protection and the authorities can’t keep him from entering the country.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy