Researchers found a secret place of execution from the WWII

15. 12. 2014 12:10
For a long time, the public didn’t hear about the place of execution where many Czechs – student leaders, soldiers, journalists or workers – have been shot by a firing squad.
Foto: Vojtěch Marek

Prague - In the barracks of Ruzyně, there is a wall where 247 Czechs have been executed during the Nazi rule. Today, the place serves as a warehouse.

For a long time, the public didn’t hear about the place of execution where many Czechs – student leaders, soldiers, journalists or workers – have been shot by a firing squad. The wall in the former riding-school of the guard battalion SS Prague has been found by the researchers of the Czech Military Historical Institute (VHÚ) by chance. There are still traces of the bullets on the walls, fired by the Nazi squads.

„The walls we have found some time ago had been preserved in its original form only because the Czech army had no money to start a reconstruction of the former riding-school,“ the Military Historical Institute’s director Aleš Knížek said.„The army has gained the money shortly before the discovery of the wall, so we were able to stop the reconstruction and prevent the plastering of the walls at the very last moment.“

Knížák admitted that nobody was interested in the secret of the old riding-school for decades and it is a miracle that the walls have not been plastered in the 1980’s or 1990’s.

The building serves today as a warehouse of a signalman military unit and its walls are provided by inscriptions made by the ordinary soldiers on duty. Near the holes in the wall caused by the bullets‘ impacts, there are words written by the military personal saying, for example, how long will it last before the soldiers are gone home.

„At these walls, the intellectual elite of the Czech nation has been killed and it was rather hard for me to see the inscriptions,“ the archivist Vojtěch Šustek said.
There are nevertheless some good news: the Czech army will meet the demands of the Military Historical Institute.

„The warehouse will remain in the hands of the signalmen,“ explains the VHÚ’s researcher Michal Burian. „But the three walls, the people have been killed at, will be restored and covered with glass. And there will be a bronze plaque installed on it remembering the heroism of our ancestry.“

Šustek proposes that the plaque should contain all the names of the victims executed in Ruzyně. A similar plaque with the names of 274 executed helpmates of the Czech paratroopers who have killed Reinhard Heidrich is hanging in the courtyard of the Prague Sts Cyril and Methodius Church.

„In the riding-school, there could be built an original place, remembering the Czech history, we could be proud of,“ another VHÚ’s researcher Jan Kolář said.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy