New minister has a 12-year experience with the EU funding

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
3. 10. 2014 15:27
Andrej Babiš had been negotiating with the new minister Karla Šlechtová for several weeks before she has replaced Věra Jourová as minister for regional development.
New minister Karla Šlechtová
New minister Karla Šlechtová | Foto: Aktuálně.cz

Praha - The Czech finance minister Andrej Babiš, leader of the ANO political movement, had been negotiating with the new minister for regional development Karla Šlechtová for several weeks before she has accepted his offer and replaced Věra Jourová as minister for regional development.

For the 37-years old ministry’s EU funding department director, it was not the first offer for a high-level governmental post. She pretends that she could have become a deputy minister several times, but she has refused all the previous offers.

Neither has she revealed by what means Babiš had persuaded her to accept the ministerial post.

"I want to thank the ANO political movement for my nomination for the position," she only stated. "It is a great challenge for me."

Her first task as a minister will be the supervision of the EU funding programmes’s drawing and starting off the new ones. The EU funding is her specialty, they were on her agenda in the Czech government office as well as in Brussels. She has been working as EU funding consultant for several Czech companies.

She has been working for the auditing company Deloite as well, but she refuses that it was Deloite’s ex-employee and current first deputy finance minister Lukáš Wagenknecht who influenced her nomination. Babiš admitted that he had offered the ministerial post to Wagenknecht but he has refused it.

At the press conference, Šlechtová announced that the EU money drawing will be only one of many agendas she would vigorously pursue. "There are many other things there, the public procurement law or building regulations, for example. The ministry should become a coordinator of the regional politics, its task is not only to distribute grants and subsidies."

Šlechtová is not a member of a political party, but ANO could be sure of her loyalty.

"I honor the political agreements and coalition partners and so I will be acting as a minister and during the vote at the governmental level," she stressed.

In 2011-2014, Šlechtová has been working in the ministry for regional development as director for EU programming period preparation department.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Ve 108 letech zemřela nejstarší obyvatelka České republiky

Zemřela nejstarší obyvatelka České republiky Magdalena Kytnerová, letos v březnu jí bylo 108 let, žila v Kroměříži. Uvedla to v neděli Česká televize.

Kytnerová se narodila 17. března 1911 v Rakousku. Předloni v říjnu hovořila s novináři, když ve svých 106 letech v Kroměříži hlasovala ve sněmovních volbách. Uvedla tehdy, že se voleb účastní pravidelně a bedlivě sleduje dění v zemi. Seniorka ráda četla, dívala se na televizi a poslouchala rozhlas.

Kytnerová se v dětství stala sirotkem. "Neměla to lehké. Ona má ale povahu, že nic nebere vážně, všechno bere s nadhledem a lehkostí," řekl předloni v říjnu novinářům její syn Václav Kytner.

Letos v srpnu zemřela ve 109 letech tehdejší nejstarší obyvatelka Česka Marie Schwarzová z Brna-Židenic.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy