Killed Palestinian ambassador “held explosive in his hands”

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
31. 3. 2014 12:06
Explosion at Palestinian embassy in Prague that killed ambassador in January this year was not caused by explosive security device at embassy's safe as initially believed by police
Czech police searching the Palestinian embassy compound in Prague's Suchdol neighborhood in January
Czech police searching the Palestinian embassy compound in Prague's Suchdol neighborhood in January | Foto: Reuters

PRAGUE - The explosion at the Palestinian embassy in Prague that killed Palestinian ambassador Jamal al Jamal on January 1 this year was not caused by an explosive security device attached to the embassy's safe, which was the initial line of police investigation.

“This conclusion was reached also by an experiment that showed that the explosion had not taken place inside the safe,” said Prague police spokeswoman Andra Zoulova. The spokeswoman confirmed to the Pravo newspaper that the ambassador had held the explosive in his hands at the moment of the explosion.

Czech police have conducted forensic tests in the past days to determine the power of the explosion that killed Jamal. Zoulova said that it is possible that the blast was caused by careless manipulation with the explosive. DNA, chemical, and other tests have not been concluded yet. The results will be available in a matter of weeks, said the spokeswoman.

Foto: ČTK

The Pravo daily wrote that it is possible that in spite of the explosive's power, the ambassador meant to use it to protect the safe. The investigators have allegedly even found wires to install the bomb at the site. A second explosive device was found inside a book in the same room, wrote the newspaper.

Shorty after the January explosion, police ruled out the possibility of terrorism or other kind of deliberate attack.

During the initial search of the embassy compound in January, police also found 12 firearms from the 1980s. The Palestinian side says that the weapons were a gift from Czechoslovak Socialist Republic officials.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy