Interior minister wants inquiry into raid at Islamic center

Karel Hrubeš Karel Hrubeš, Ivan Eckhardt
29. 4. 2014 20:16
Interior minister asked police chief to look into last week's police raid at Islamic center in Prague that disrupted Friday prayer. Indonesian embassy has officially complained about raid
Police raid at Prague's Islamic center
Police raid at Prague's Islamic center | Foto: ČTK

Prague - The Czech interior minister has asked the police president to launch an inquiry into the raid carried out last week by the UOOZ, an anti-mafia police squad, at Prague's Islamic center. The policemen entered the center, which also serves as a mosque, on April 25, disrupting a Friday prayer.

“I have asked Mr Police President to look into the issue. I haven't received any detailed information from him, but from media reports it seems to me so far that the action was harsh and inconsiderately timed,” Interior Minister Milan Chovanec told Aktualne.cz in a text message.

Police President Tomas Tuhy and UOOZ head Robert Slachta have declined to comment on the raid.

Czech government refuses to take in Syrian refugees

Killed Palestinian ambassador “held explosive in his hands”

The Indonesian embassy in Prague has officially complained about the raid in a diplomatic note sent to the Czech Foreign Ministry. The embassy's officials were present at the mosque during the raid and were allegedly held inside by the policemen for an hour and a half.

The UOOZ raided the Prague headquarters of the Islamic Foundation on Friday 18 April and charged a 55 year-old man with promoting movements aimed at suppressing human rights and freedoms.

The arrested man, a Czech national who lives in Prague, is suspected of distributing a book with racist content in the Czech Republic and faces as much as ten years in prison, UOOZ spokesman Pavel Hantak told the Czech Press Agency (CTK). The book was promoting “racism, antisemitism, xenophobia, and violence against so-called inferior races,” said Hantak.

Police have questioned around 20 people. Immigration police will start the deportation process of some of them.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 27 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy