Expert: Russia would have hard time occupying Ukraine

Martin Novák Martin Novák, Ivan Eckhardt
16. 4. 2014 16:50
British military expert Tim Ripley: Ukrainian armed forces have potential to create big problems for Russian military if it invades
Satellite photo of Russian military planes at a base near the Ukrainian border
Satellite photo of Russian military planes at a base near the Ukrainian border | Foto: Reuters

London/Prague – A few weeks ago, Russia managed to occupy the Crimean peninsula quickly and almost without any fight. Now Kiev and Western powers fear that Moscow is going to do the same in Eastern Ukraine.

The Russian military appears to be well-disposed for such a task: it has much more modern equipment than Ukrainian armed forces and more soldiers. Russia has around 15,000 tanks and 3,000 planes, while Ukraine owns only 3,000 tanks and 400 planes. Moreover, Moscow spent USD 70 billion on defense in 2012, Ukraine only USD 2 billion.

"We are terrorized by thugs from Russia": Kharkiv resident

Czech veterans group advised not to visit Ukraine's Odessa

However, if the Ukrainian military decides to fight back, Russia will have a hard time occupying the eastern part of the country, said British military analyst Tim Ripley in an interview with Czech online newspaper Aktualne.cz.

A possible Russian invasion will not be as quick as, for example, the US operation in the Persian Gulf in 1991 or Iraq in 2003, said Ripley.

“The Russians have at their disposal an enormous, compact force that is difficult to stop. But possible Ukrainian resistance may be successful, it only depends on if Ukrainian soldiers are motivated and willing to defend themselves, if Ukrainian units are loyal to orders from Kiev and to the leadership of the military and the state.”

“The Russian military is not as big a machinery as was the Soviet one at the time of the invasion of Czechoslovakia in 1968. Ukraine can defend itself even though it is weaker, it is only the question of will and motivation. If the population of the east of Ukraine does not join the side of the Russians, Ukrainian troops have a potential to create big problems for Russian forces.”

The strong point of the Russian military is the ability of some units to quickly decide, take initiative, and achieve a specific objective, and its biggest weakness is its reliance on conscripts, said Ripley.

Tim Ripley is the author of books such as Air War Iraq (Pen & Sword) or Jane's Modern Military Helicopters (Harper Collins 1997).

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 18 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy