Ex-minister acquitted of charges over military contract

Radek Nohl Radek Nohl, Ivan Eckhardt
14. 5. 2014 15:32
Former Czech defense minister has been acquitted of bribery charges in relation to ministry's contract to purchase Tatra military trucks
Former Czech Defense Minister Martin Bartak
Former Czech Defense Minister Martin Bartak | Foto: Vojtěch Marek

Prague - Former Czech Defense Minister Martin Bartak and an arms company owner have been acquitted of bribery charges by a Prague municipal court.

“The court lacked evidence. There were only four relevant pieces of evidence, and they were quite controversial,” said Judge Stanislav Kralik. “In this situation we cannot conclude that the action took place as described by the state attorney, so we have acquitted the defendants.”

USA offered F-16 jets to Czech Republic, with no response

Czech President: Europe needs its own army ASAP

State attorney Dusan Taborsky has appealed against the verdict to the High Court in Prague.

“The evidence was aimed at destroying me, at removing me from public posts,” said Bartak, who served as defense minister from 2009 to 2010, in his closing speech.

The prosecution said that Bartak had asked for a bribe of USD 5 million. In exchange, he allegedly offered to secure for the Tatra truck maker a lucrative contract to supply hundreds of military vehicles to the Defense Ministry.

Michal Smrz, owner of the MPI Group arms company, was charged and eventually acquitted alongside Bartak.

Former Tatra executive Duncan Sellars and former US ambassador to the Czech Republic William Cabaniss were called by the court as witnesses. Cabaniss previously served also as a member of Tatra's supervisory board.

Both Sellars and Cabaniss told the court that Bartak had asked for a bribe, but other witnesses, including for example former Czech Prime Minister Mirek Topolanek, said the contrary.

According to the prosecution, then-Minister Bartak asked Cabaniss for a bribe in February 2008 during an official visit to the USA. And in January 2008, MPI Group's Smrz allegedly asked then-Tatra CEO Ronald Adams for CZK 100 million (EUR 3.65 million) and eventually CZK 20 million (EUR 730,000) in exchange for arranging a personal meeting with then-PM Topolanek.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 3 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Slavie se v prvním kole fotbalové Ligy mistryň utkají s italskou Fiorentinou, sparťanky čeká v souboji o postup mezi 16 nejlepších týmů Evropy Glasgow City. První zápasy se hrají ve dnech 8. a 9. prosince, odvety o týden později. 

před 49 minutami

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

před 51 minutami

Zeman nevyloučil, že za stále vyšetřovaným pádem vrtulníku s Tichou byli teroristé

Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela Tichá, nemusela být podle prezidenta Miloše Zemana nehoda. Nevyloučil útok islámských radikálů. Řekl to na úterním velitelském shromáždění české armády. Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. Zeman připomněl, že Tiché příští rok ve státní svátek 28. října udělí in memoriam medaili Za hrdinství. Tichá je první vojákyní české armády, která zemřela při plnění úkolů na zahraniční misi.

"Jsme součástí boje proti islámskému terorismu, který se nyní opět projevil, ať už ve Francii, nebo v Rakousku, a který samozřejmě ohrožuje i nás. Bude mi ctí 28. října příštího roku vyznamenat vojákyni, která padla v tomto boji. Mimochodem nejsem si zcela jist, zda to byla dopravní nehoda, protože na Sinajském poloostrově působí islámští radikálové a není vyloučeno, že ten vrtulník sestřelili. Doufám, že se to řádně vyšetří," řekl Zeman.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata uvedl, že takové informace armáda nemá. "Každopádně na místě je vyšetřovací tým americké armády, který celou věc bude vyšetřovat. Nejsme schopni dneska předjímat," řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy