Czech Republic is blocking EU directive on gender quotas

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
24. 11. 2014 16:42
EU commissioner Jourová who has started to negotiate on the issue immediately after she had taken over her function in the EU Commission has a problem: her country is strongly against the EU directive
Věra Jourová při grilování v europarlamentu
Věra Jourová při grilování v europarlamentu | Foto: ČTK

The Czech EU commissioner for Justice, Consumers and Gender Equality Věra Jourová is trying to enforce the European gender quotas, saying that there should be at least forty percent of women among the board members of EU companies.

But Jourová who has started to negotiate on the issue immediately after she had taken over her function in the EU Commission has a problem: her country is strongly against the EU directive that has been adopted under the auspices of Jourová’s predecessor Vivian Reding in 2012.

Jourová should try to convince at least one part of the EU countries protesting against the directive, among others the Czech Republic. The Czech government will decide on the directive in the next days, but at least several ministers are, as to gender quotas, rather sceptical.

„In the next weeks, I will have a series of negotiations to help the directive to be approved,“ Jourová said to Aktuálně.cz. „There will be a key session of the EU Council in December that will show how real our expectations are.“

If she succeeds the directive could become valid next year. „In the EU Parliament, there is a decent support for it,“ Jourová stressed.

Among the Czech government members, the minister for human rights Jiří Dienstbier or the minister for labour and social affaires Michaela Marksová Tominová support the directive, but some of their colleagues are not especially enchanted by the idea.

„The mandatory quotas in the supervisory and administrative boards of the larger companies don’t represent a solution to the problem,“ the minister of culture Daniel Hermann said. „Any restriction of an equal access to functions, both elective and public, is anti-constitutional, discriminatory and factually wrong.“

„Although I’am trying to promote womens‘ rights and I’m supporting the removal of the differences between men and women all through my life, I’m not of the same opinion as those who want to determine strictly the number of men and women in various functions.“

Both Marksová Tominová and Dienstbier mean that the Czech Republic should not block the directive promoted by the Czech EU commissioner.

Objections to the EU directive expressed by Hermann, Válková and other ministers are inconsistent with the Czech government coalition declaration supporting the equal opportunities of men and women. Last week, the government of prime minister Bohuslav Sobotka has approved a strategy with the aim to enhance the women‘s quotas in the senior management positions to forty percent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy