Czech Republic approves EUR 110,000 in aid to Palestine

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
18. 7. 2014 16:29
Czech humanitarian aid will be delivered to Palestinians by UN's office for Palestinian refugees in Middle East UNRWA
Foto: Reuters

Prague - The Czech Foreign Ministry has approved CZK 3 million (EUR 110,000) in humanitarian aid for Palestinians who were forced to flee their homes in Gaza because of Israeli airstrikes.

“The aid will be delivered by the UN's agency for Palestinian refugees in the Middle East (UNRWA), with which the Czech Republic has succesffully cooperated in the past in the Gaza Strip,” said the ministry in a press release. The ministry says that the UNRWA is the most effective and fastest way to help the Palestinians.

Prague faces Saudi sanctions after president's remarks

Killed Palestinian ambassador “held explosive in his hands”

The foreign minister, Lubomir Zaoraleks, has decided to release the funds after repeated petitions from the Palestinian side. However, the Czech Republic contributes to the UNRWA's programs every year.

At least 260 Palestinians have been killed by Israel in this latest round of violence. Gaza's hospitals are suffering from lack of equipment and medicines, and some of them are not able to provide appropriate treatment of some kinds of injuries, reported Israel's Haaretz.

The Israeli airstrikes have also caused thousands of people to flee their homes. The UN is sheltering some of them in eight schools in Gaza. Some Palestinians are also trying to flee to neighboring Egypt.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy