Czech Minister: Russia shouldn't get EUR 11 bil nuclear deal

Aktuálně.cz Aktuálně.cz, Ivan Eckhardt
3. 3. 2014 16:12
Czech Minister Dienstbier: Because of its "military aggression" in Crimea, Russia should not participate in EUR 11 billion tender to expand Czech nuclear plant Temelin
Temelin nuclear power plant
Temelin nuclear power plant | Foto: Reuters

Prague - Russia should be excluded from the tender to expand Czech nuclear power plant Temelin, said Czech Human Rights Minister Jiri Dienstbier in an interview with Aktualne.cz about Moscow's ongoing involvement in the Crimea crisis.

"Personally, I cannot imagine that the Russians will continue to participate in the tender to complete Temelin, because a country that uses military aggression in foreign policy is a security risk also for the Czech Republic," said the Social Democrat (CSSD) minister, adding that it is only his opinion and that the government has not discussed the idea.

Ukraine's ex-minister to return from three-year Prague exile

Ukrainian politicians "not in charge" of situation

The tender to build two new reactors at the Temelin power plant, operated by Czech semi-state energy giant CEZ, is estimated to be worth about EUR 11 billion. There are two bidders for the lucrative public contract: Russian-Czech consortium MIR.1200, controlled by Russia's state nuclear agency Rosatom, and Japanese-American company Westinghouse. France's Areva, a third bidder, was excluded from the tender in October 2012.

Foreign Minister: "Anybody can become Russia's next victim"

"The position of the (Czech) government is that Russia should return to diplomacy and stop the military aggression against a neighboring country. Because the Czech government maintains a position that military aggression cannot form part of the foreign policy of any country, if we are to consider that country a civilized one," said Dienstbier.

The minister also said that the Czech Republic is actively involved in the issue. "Foreign Minister Lubomir Zaoralek spent a few days in Ukraine, trying to observe the situation and talk to all political forces in Ukraine," said Dienstbier.

Foreign Minister Zaoralek (CSSD) is attending today an emergency meeting of the EU's Foreign Affairs Council about Ukraine. He told Aktualne.cz that the meeting's purpose is to reach a common EU position on the issue.

"There is a real danger that we will see military units arriving in different parts of Europe and occupying the territory of sovereign countries only because, for example, somebody in Moscow gets the impression that Russian citizens are under threat. As we have heard from the Russian side, Russia is prepared to defend the interests of its citizens anywhere in Europe. So tomorrow, anybody could become the next victim," said Zaoralek.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy