Czech Republic has new spymaster

Karel Hrubeš Karel Hrubeš, Ivan Eckhardt
25. 6. 2014 16:14
Jiri Sasek, who previously served as section chief at Czech foreign intelligence service UZSI, has become agency's new chief
Former UZSI chief IVO SCHWARZ
Former UZSI chief IVO SCHWARZ | Foto: Ondřej Besperát

UPDATE: Jiri Sasek has become the new chief of the Czech foreign intelligence service UZSI. Previously, he was in charge of one of the agency's sections. His appointment was approved by the government on Wednesday, Interior Minister Milan Chovanec told Aktualne.cz.

Sasek's predecessor, Ivo Schwarz, will start his new job as the Czech ambassador to Israel next week.

The original story from June 12 is here:

Prague - Czech civilian intelligence agency (UZSI) chief Ivo Schwarz will quit his post in July and become the new ambassador to Israel.

The new chief of the UZSI will be selected in two months, Interior Minister Milan Chovanec told Aktualne.cz.

Before the new UZSI head is selected, current deputy director Miroslav Toman will serve as acting director, and Schwarz will be his adviser.

Some 300 Muslims stage protest against police raid at mosque

Iranian diplomat: Iran has no problem with Czech president

Aktualne.cz has previously reported that there are several candidates for the next civilian intelligence head. The main one is former anti-organized crime squad UOOZ officer Zdenek Blahut, who also served at the UZSI itself. However, Czech ambassador to Germany Rudolf Jindrak or Jiri Sasek, one of the UZSI's section chiefs, have also been mentioned.

Czech media previously reported that former People in Need NGO head and current ambassador to Israel Tomas Pojar was also considered for the post.

Czech-Israeli relations are traditionally very close. During his visit to the Czech Republic in 2012, Israeli Premier Benjamin Netanyahu said that the country was "Israel's best friend in Europe".

Audit into UZSI's finances

The Interior Ministry has recently started an audit into the UZSI's suspicious public contracts and alleged information leaks, reported the MF Dnes daily, adding that the agency has bought real estate property worth CZK 100 million (EUR 3.65 million) in the past five years,.

“After speculations in media and several interpellation sessions in the Chamber of Deputies about the organization's financial management, I am considering a inquiry,” said the minister, who also wants to move the UZSI under Parliament's supervision. “We are working on a legislative change to put the service under the control of the Chamber of Deputies,” said Chovanec.

Unlike the UZSI, which is under the Interior Ministry, the internal security and counter-intelligence agency BIS is responsible to the Chamber of Deputies.

Follow us on Twitter!

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy