Obrazem: Robot Curiosity slaví 2000 dní na Marsu. Tým NASA vybral jeho nejzásadnější snímky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 3. 2018 23:47
Od té doby, co robot Curiosity přistál na Marsu, aby tam pátral po stopách života, uběhlo přes pět let. V marťanském pojetí času to ale ve čtvrtek bylo kulatých 2000 tamních dní (solů). Za tu dobu stihl pořídit mnoho jedinečných záběrů z povrchu rudé planety a dojít k několika objevům. Vědecký tým NASA, který misi vede, u příležitosti výročí vybral ty nejzásadnější z nich.
Úplně první snímek, který Curiosity pořídil po přistání na Mars 5. srpna 2012.
Úplně první snímek, který Curiosity pořídil po přistání na Mars 5. srpna 2012. | Foto: NASA/JPL-Caltech

První snímek

Tohle je úplně první snímek, který robot Curiosity pořídil po přistání na Marsu 5. srpna 2012. Cesta mu trvala téměř rok. Robot na fotografii míří k hoře Mount Sharp. Jeho cílem bylo zkoumat kráter Gale, ve kterém se hora nachází.

Po několika měsících na Marsu se jeho mise ze dvou let prodloužila na neurčito.

 

Právě se děje

před 18 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy