Obrazem: Robot Curiosity slaví 2000 dní na Marsu. Tým NASA vybral jeho nejzásadnější snímky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 3. 2018 23:47
Od té doby, co robot Curiosity přistál na Marsu, aby tam pátral po stopách života, uběhlo přes pět let. V marťanském pojetí času to ale ve čtvrtek bylo kulatých 2000 tamních dní (solů). Za tu dobu stihl pořídit mnoho jedinečných záběrů z povrchu rudé planety a dojít k několika objevům. Vědecký tým NASA, který misi vede, u příležitosti výročí vybral ty nejzásadnější z nich.
Úplně první snímek, který Curiosity pořídil po přistání na Mars 5. srpna 2012.
Úplně první snímek, který Curiosity pořídil po přistání na Mars 5. srpna 2012. | Foto: NASA/JPL-Caltech

První snímek

Tohle je úplně první snímek, který robot Curiosity pořídil po přistání na Marsu 5. srpna 2012. Cesta mu trvala téměř rok. Robot na fotografii míří k hoře Mount Sharp. Jeho cílem bylo zkoumat kráter Gale, ve kterém se hora nachází.

Po několika měsících na Marsu se jeho mise ze dvou let prodloužila na neurčito.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy