Obrazem: Robot Curiosity slaví 2000 dní na Marsu. Tým NASA vybral jeho nejzásadnější snímky

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 3. 2018 23:47
Od té doby, co robot Curiosity přistál na Marsu, aby tam pátral po stopách života, uběhlo přes pět let. V marťanském pojetí času to ale ve čtvrtek bylo kulatých 2000 tamních dní (solů). Za tu dobu stihl pořídit mnoho jedinečných záběrů z povrchu rudé planety a dojít k několika objevům. Vědecký tým NASA, který misi vede, u příležitosti výročí vybral ty nejzásadnější z nich.
Úplně první snímek, který Curiosity pořídil po přistání na Mars 5. srpna 2012.
Úplně první snímek, který Curiosity pořídil po přistání na Mars 5. srpna 2012. | Foto: NASA/JPL-Caltech

První snímek

Tohle je úplně první snímek, který robot Curiosity pořídil po přistání na Marsu 5. srpna 2012. Cesta mu trvala téměř rok. Robot na fotografii míří k hoře Mount Sharp. Jeho cílem bylo zkoumat kráter Gale, ve kterém se hora nachází.

Po několika měsících na Marsu se jeho mise ze dvou let prodloužila na neurčito.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odložení OH v Tokiu přijde organizátory na 1,9 miliardy dolarů

Odložení olympijských her v Tokiu kvůli koronavirové pandemii bude pro pořadatele představovat dodatečné náklady ve výši zhruba 1,9 miliardy dolarů (41,6 miliardy korun). Uvedla to japonská média s odkazem na své zdroje v organizačním výboru.

Pořadatelé už dříve sdělili, že upravený rozpočet olympijských her zveřejní v prosinci po sečtení dodatečných nákladů. Původně se počítalo s tím, že gigantická sportovní akce bude stát zhruba 13 miliard dolarů (284 miliard korun). Mezinárodní olympijský výbor a japonské vláda musely kvůli globální zdravotní situaci odložit OH plánované na letošní léto na 23. července až 8. srpna 2021.

Dodatečné náklady organizátorů zahrnují mimo jiné platby za zablokování stadionů a dalších sportovišť pro nový termín, náklady na dopravu či zaplacení pracovníků. Nejsou v nich však započítány prostředky na plánovaná opatření proti šíření koronaviru, která by měla uhradit japonská vláda.

Alespoň část dodatečných nákladů hodlají pořadatelé pokrýt úspornými opatřeními v 52 oblastech ve výši zhruba 283 milionů dolarů (6,5 miliardy korun), jež představili v říjnu. Organizátoři chtějí mimo jiné snížit počet funkcionářů na hrách, menší mají být výdaje na výzdobu sportovišť, nepočítá se s ceremoniály v olympijské vesnici a před slavnostním zahájením. Mělo by se ušetřit na dopravě využitím menšího počtu vozidel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy