Curiosity přešla na pozemský čas, operátorům se uleví

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
8. 11. 2012 22:07
Operátorům řídicího centra hrozila pásmová nemoc, obtíž, která trápí kosmonauty

Pasadena - Pracovníkům amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se uleví.

Řídicí středisko mise marsovského vozítka Curiosity se totiž bude nově řídit pozemským časem.

Důvod k radosti je prostý. Marsovský den je o 39 minut delší než ten pozemský, což v praxi vedlo k neustálému posunu rozpisu pracovních směn. A to mohlo v důsledku vést ke stresu a k obdobě pásmové nemoci známé z dlouhých letů (tzv. jet lagu), napsal server Space.com.

"Lidé jsou rádi, že opouští marsovský čas," prohlásil Richard Cook z vedení projektu Curiosity.

NASA k rozlišení zemského a marsovského času používá latinské slovo pro slunce "sol" jako ekvivalent pro marsovský den. Podle času na Marsu tým z kalifornského střediska pro výzkum a vývoj proudových motorů Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadeně pracoval prvních 90 "solů".

Kvůli tomu se každý týden směny a plánovací porady vždy o několik hodin posouvaly.

Mars pohledem Curiosity:

Neustálá změna pracovní doby včetně nočních směn může vyvolat příznaky pásmové nemoci, jako jsou únava či poruchy spánku. Přizpůsobení se marsovskému času také vážně narušuje vnitřní biorytmus, který je navyklý na 24hodinový pozemský systém.

Tunové vozítko poháněné radioizotopovým termoelektrickým generátorem využívajícím přirozeného rozpadu plutonia 238 přistálo počátkem srpna ve velkém kráteru poblíž rovníku Marsu. Jeho hlavním cílem je v následujících nejméně dvou letech pátrat po možné existenci života.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy