Požár a pak řízená exploze. Čtyři výbuchy munice měly stejný scénář, Bulhaři viní GRU

Martin Novák Martin Novák
30. 4. 2021 6:09
Čtyři dosud neobjasněné výbuchy skladů zbraní a munice během deseti let zaznamenalo Bulharsko. První v roce 2011, další dva o čtyři roky později a ten zatím poslední loni.
Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev měl ve vybuchlých skladech uloženou munici, určenou pro Ukrajinu.
Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev měl ve vybuchlých skladech uloženou munici, určenou pro Ukrajinu. | Foto: Reuters

Souvislost s explozemi v českých Vrběticích, při kterém zemřeli dva lidé, je zřejmá. Ve všech čtyřech skladech měl své "zboží" bulharský zbrojař a obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev.

Bulharští vyšetřovatelé viníky výbuchů nevypátrali. Ale oznámení české vlády o podílu ruské vojenské rozvědky GRU na katastrofě ve Vrběticích má vliv i na tuto balkánskou zemi.

Mluvčí generální prokuratury Sijka Milevová ve středu oznámila, že z organizování a provedení explozí ve čtyřech muničních skladech je podezřelých šest Rusů, příslušníků tajné služby GRU. "Nashromážděné důkazy směřují s velkou pravděpodobností k závěru, že cílem činů ruských občanů bylo zastavení dodávek munice do Gruzie a na Ukrajinu," řekla Milevová. Bulharské ministerstvo zahraničí následně ve čtvrtek oznámilo, že země vyhošťuje jednoho ruského diplomata.

Investigativní a analytické centrum Bellingcat uvedlo, že se jednalo o systematickou snahu Ruska zabránit Ukrajině v nákupu zbraní a munice, která byla kompatibilní s její výzbrojí ruské a sovětské výroby. V letech 2014 a 2015, kdy zuřila válka na Donbase, Ukrajina takové zbraně potřebovala, aby ubránila území proti proruským separatistům, za něž ale přímo bojovalo i mnoho Rusů.

Zbraně pro Gruzii

Ukrajinská armáda potřebovala zbraně, které ukrajinští vojáci uměli ovládat a byli na ně zvyklí. Jedním z mála dodavatelů, který byl Kyjevu schopen a ochoten takové zboží dodávat, byl právě bulharský byznysmen Emilijan Gebrev, uvádí Bellingcat.

Rusové se podle zjištění investigativních novinářů pokoušeli zmíněnou výzbroj a munici v Bulharsku koupit, aby se nedostala do rukou Ukrajině, ale neuspěli. Tak přikročili k likvidaci skladů.

První explodoval u vesnice Lovnidol na severu země 12. listopadu 2011. Patřil Gebrevově společnosti Emco. Podle mluvčí generální prokuratury tam firma skladovala zbraně určené Gruzii. Ta vedla v roce 2008 s Ruskem osmidenní válku o Jižní Osetii. Gebrev sám přiznává, že obchodoval s Ukrajinou, ale popřel, že by někdy něco vyvezl do Gruzie.

Stejný scénář

Výbuch v roce 2015 se už jednoznačně týkal zbraní pro Ukrajinu. Poslední květnový den explodovala v továrně na výrobu munice v obci Ignatovo, kterou vlastnila firma VMZ Sopot. Část zbraní patřila Gebrevově společnosti Emco. Ještě v roce 2015 se pak odehrála detonace ve stejné továrně znovu. Loni pak vybuchl sklad rozbušek v závodu firmy Arzenal v Kaznalaku. Opět byl na místě materiál, který patřil Emilijanu Gebrevovi.

Všechny výbuchy měly stejný scénář. Nejprve vypukl požár a zaměstnanci se z objektů evakuovali. Pak někdo odpálil nálože na dálku. "Dáváme dohromady důkazy svědčící o podílu šesti ruských občanů na těchto incidentech," uvedla mluvčí prokuratury Sijka Milevová.

Sám Gebrev se později spolu se svým synem a dalším zástupcem firmy Emco stal v dubnu 2015 obětí otravy patrně ruským jedem novičok. Udělalo se mu špatně v luxusní restauraci a následující den upadl do kómatu.

Z údajů bulharské kontrarozvědky DANS vyplývá, že šestice podezřelých Rusů byla v zemi v době všech čtyřech výbuchů a i tehdy, když byl Gebrev otráven. Analytici Bellingcatu tvrdí, že operací v Bulharsku se ale neúčastnili Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku ve Vrběticích.

Video: Zeman podrazil stát, říká Kocáb

Jako občané se musíme ozvat, takového prezidenta už nechceme, říká hudebník a bývalý politik Michael Kocáb. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy