Čtyři muži chtěli podle žaloby zabít španělského premiéra, soud je osvobodil

ČTK ČTK
3. 2. 2016 18:14
Španělský soud osvobodil čtyři údajné členy separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda, kteří čelili obžalobě kvůli pokusům o atentát na někdejšího španělského premiéra Josého Maríu Aznara. Informovala o tom agentura EFE. Všichni čtyři byli zproštěni obžaloby pro nedostatek důkazů. Obvinění, kterým hrozily tresty odnětí svobody 72 či 71 let, měli podle obžaloby v úmyslu zabít Aznara v roce 2001 na různých místech Baskicka během kampaně před regionálními volbami. Jejich tři pokusy ale nevyšly, protože jim prý selhal granátomet. Jím chtěli mimo jiné sestřelit letadlo španělského premiéra. Státní zástupce již před zahájením procesu začátkem prosince přiznal, že nemá přímý důkaz.
Někdejší španělský premiér José María Aznar.
Někdejší španělský premiér José María Aznar. | Foto: www.pssi.cz
 

Právě se děje

před 7 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy