V Bejrútu pohřešují ještě 60 lidí. Mezi mrtvými je i žena nizozemského velvyslance

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2020 13:40
Čtyři dny po ničivé explozi v bejrútském přístavu zůstává stále ještě přes 60 pohřešovaných, zahynulo 154 lidí. Z více než 5000 zraněných je přes sto v kritickém stavu. Mezi oběťmi je i manželka nizozemského velvyslance v Libanonu. Zahynulo také nejméně 43 lidí syrské národnosti.
Výbuch v Bejrútu den poté - následky zachytil dron (pro grafiku) | Video: Reuters

Manželka nizozemského velvyslance Jana Waltmanse, 55letá Hedwiga Waltmansová-Molierová, v sobotu podlehla vážným zraněním, která utrpěla při úterním výbuchu. Manželé při něm stáli v obývacím pokoji svého domu v Bejrútu. Budova nizozemské ambasády byla při explozi v bejrútském přístavu těžce poškozena, zraněni byli další čtyři lidé.

"Počet mrtvých vzrostl na 154, z nichž 25 zatím ještě nebylo identifikováno," oznámil odpovědný pracovník libanonského ministerstva zdravotnictví. "Kromě toho ještě registrujeme 60 pohřešovaných," citovala ho agentura AFP.

Libanonské křesťanské uskupení Katáib, které je v opozici vůči vládě podporované Hizballáhem, oznámilo rezignaci svých tří členů na křesla v parlamentu. "Poslanci za Katáib se rozhodli vydat cestou konfrontace v zájmu svobodného, svrchovaného a nezávislého Libanonu," prohlásil šéf Katáibu na pohřbu předního člena uskupení, který přišel o život při úterní explozi. "Vyzývám všechny poslance k rezignaci, aby lidé mohli rozhodnout, kdo jim bude vládnout, aniž by jim někdo cokoliv vnucoval," dodal.

Vyšetřovatelé výbuchu podle libanonského prezidenta Michela Aúna zkoumají, zda příčinou neštěstí byla nedbalost, nehoda či vnější zásah. Se stále menší nadějí na vyproštění živých pokračují záchranné práce, jichž se účastní také čeští záchranáři.

Speciální tým USAR pokračoval celý pátek ve vyhledávacích a záchranných pracích v Bejrútu. Čeští záchranáři byli nasazeni v přiděleném sektoru, který je strategickou potravinovou cestou, sdělila mluvčí hasičů Nicole Studená.

Jde o místo v přístavu, kde mohou přistávat velké lodě s potravinami, které se pak distribuují dál pozemní cestou. Bylo tedy nutné prohledat sutiny, jestli v nich nikdo nezůstal, aby na místo mohla dorazit těžká technika, která trosky odklidí a vyčistí cestu pro průjezd aut.

Odpoledne jela vyhledávací skupina na další místo rozhodnout, zda je vhodné k nasazení. Nakonec tam ale po dohodě s katarským týmem nebyli čeští záchranáři a psi potřeba.

Bezpečnostní situace v oblasti, kde Češi působí, je podle Studené stabilní. V centru města a v blízkosti vládních budov se v nočních hodinách konaly demonstrace, které ale nemají dopad na bezpečnost týmu. Transport týmu stále zajišťuje libanonská armáda. Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou armády. Všichni členové týmu jsou v pořádku.

Po sobotním ranním brífinku na velitelství odjel tým na místo nasazení, kde se uskuteční prohlídka obytných domů, řekla mluvčí Studená.

 

Právě se děje

Další zprávy