Čtvrtina anglikánů chce odejít. Kvůli ženám a gayům

bh
16. 7. 2008 12:38
Lambethská konference možná skončí schizmatem

Canterbury - Pravidelná biskupská konference v Lambethském paláci, kterou anglikáni už od poloviny předminulého století pořádají jednou za deset let, bývala příležitostí, jak dát najevo jednotu třetího největšího společenství křesťanů na světě.

Ta letošní, která dnes začíná, se ale může do dějin anglikánů zapsat jako schůzka, kde došlo ke schizmatu a rozkolu celkem 38 nezávislých církví, které zastřešuje arcibiskup z Canterbury.

Biskupové z afrických církví a jejich kolegové z Jižní Ameriky na konferenci nepřijedou. Bojkot ohlásila také Austrálie. Čtvrtina zástupců anglikánů z celého světa tak své ústředí bojkotuje a je připravena se odtrhnout.

Důvod? Poté, co anglikáni nedávno přiznali biskupské svěcení i pro ženy, se znovu otevřel problém homosexuality v církvi.

Čtěte více: Ženy jako biskupové? Anglikánské církvi hrozí rozkol

Do Británie přijel americký episkopál Gene Robinson z New Hampshire, pravděpodobně nejznámější kazatel otevřeně se hlásící k náklonnosti k mužům. Konference se sice přímo nezúčastní, tlačí ovšem na to, aby se téma gayů opět otevřelo.

Někteří věřící demonstrovali za práva homosexuálů již před deseti lety.
Někteří věřící demonstrovali za práva homosexuálů již před deseti lety. | Foto: Lambeth Conference

Anglikánská konvence se homosexualitou v církvi zabývala již před deseti lety. Tehdy ovšem drtivou většinou rozhodla, že taková sexuální orientace není v souladu s Biblí.

Canterburského arcibiskupa Rowana Williamse každopádně čeká boj mezi liberály a konzervativci v církvi, kteří hrozí úplným odtržením z velké rodiny anglikánů.

Jak napsal britský list The Guardian, musel by se stát zázrak, aby rozhádanou církev dokázal sjednotit.

 

Právě se děje

před 24 minutami

MS hokejistek bylo krátce před začátkem zrušeno kvůli obavám z koronaviru

Kvůli obavám ze šíření koronaviru bylo zrušeno mistrovství světa hokejistek v Kanadě, které mělo začít za účasti českého týmu 6. května. Mezinárodní hokejová federace (IIHF) chce jednat o náhradním termínu, aby se vrcholná akce mohla uskutečnit.

Šampionát byl dva týdny před začátkem zrušen z rozhodnutí vlády provincie Nové Skotsko. Konat se mělo ve městech Halifax a Truro. "Je to nepříjemná zpráva, kterou jsme dostali krátce před začátkem turnaje," řekl prezident IIHF René Fasel, který věřil, že byla připravena adekvátní bezpečnostní opatření pro hráčky, funkcionáře, fanoušky i obyvatele obou kanadských měst.

Další zprávy