Soudce pustil na svobodu jednoho ze zadržených ve Španělsku. Útok naplánoval imám, tvrdí někteří

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2017 22:14
V úterý skončily první soudní výslechy čtyř Maročanů zatčených kvůli atentátům spáchaným minulý týden v Katalánsku. Vyšetřující soudce je obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a z vraždy. Dva ze zatčených míří do vazby, jednoho soudce rozhodl propustit. Podle soudních zdrojů citovaných španělskými médii chtěla skupina původně provést mnohem větší útoky a zaměřit se na barcelonské památky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Barcelona/Madrid - V Madridu skončily první soudní výslechy čtyř Maročanů zatčených kvůli atentátům spáchaným minulý týden v Katalánsku. Vyšetřující soudce je obvinil z členství v teroristické skupině, z držení výbušnin a z vraždy. Prokuratura pro všechny požádala o vazbu bez možnosti kauce. Dva zadržení vypověděli, že útoky naplánoval imám z města Ripoll Abdalbákí Sátí a tři ze čtveřice popřeli, že patřili k teroristické buňce.

Soudce v úterý večer nařídil uvěznit dva ze zadržených bez možnosti kauce, vazbu jednoho zatčeného prodloužil o 72 hodin a čtvrtého propustil.

Podle soudních zdrojů citovaných španělskými médii chtěla skupina původně provést mnohem větší útoky a zaměřit se na barcelonské památky. Sátí údajně ostatním členům teroristické buňky řekl, že je připraven zemřít při akci, při níž budou použity výbušniny.

Buňka měla podle dosavadního šetření 12 členů; pouze čtyři přežili a jsou zatčeni. Dva přišli o život minulou středu při explozi ve městě Alcanar, kam teroristé přivezli bomby, určené k útokům podle původního plánu. Sátí a další terorista při této explozi zemřel.

Podle policejní hypotézy se pak teroristé rozhodli zaútočit s použitím aut: ve čtvrtek v Barceloně zabili 13 lidí a o několik hodin později ve městě Cambrils jednu ženu. Dalšího člověka zavraždil údajný hlavní pachatel barcelonského útoku Maročan Júnis abú Jakúb, když prchal z místa činu. Pět útočníků z Cambrils policisté zabili na místě, abú Jakúba dopadli a zabili v pondělí.

Čtyři přeživší - Idrís Úkábír, Muhammad Aallaa, Sálih Karíb a Muhammad Húlí Šamlál - byli převezeni do Madridu, kde v úterý poprvé předstoupili před vyšetřujícího soudce. Jednání se vedlo ve španělštině, kterou všichni zatčení ovládají.

Jako prvního soudce předvolal jedenadvacetiletého Šamlála, který byl vážně zraněn při explozi v Alcanaru. Jeho svědectví je považováno za klíčové pro pochopení motivů, kvůli nimž celé buňka útočila. Šamlál zopakoval to, co již předtím řekl policii, totiž, že buňka připravovala mnohem rozsáhlejší útok, než byl ten v Barceloně a pak v Cambrilsu.

Šamlál je jediný, o němž se s jistotou ví, že se na přípravě v Alcanaru podílel. Podle soudního zdroje řekl, že skupina nakoupila materiál na sestavení výbušnin ve Španělsku i v jiných zemích. O tom, že se připravují atentáty, prý věděl nejméně dva měsíce.

Úkábír před soudcem vypovídal jinak než na policii. Jeho doklady se našly v dodávce, s níž útočil abú Jakúb v Barceloně. Idrís Úkábír se už ve čtvrtek po zveřejnění své fotografie v médiích přihlásil na policii a tvrdil, že mu bratr Músá ukradl doklady. Sedmnáctiletý Músá Úkábír byl mezi pěticí útočníků, které policie zastřelila v noci na pátek ve městě Cambrils. V úterý před soudem výpověď změnil. Přiznal, že to byl on, kdo pronajal dva vozy, ale tvrdil, že si myslel, že budou požity ke stěhování. Popřel, že je členem teroristické buňky, a prohlásil, že na policii vypovídal ze strachu.

Před soudcem stanul i Muhammad Aallaa (27), jehož bratr Saíd Aallaa byl mezi těmi, kteří přišli o život v Cambrilsu. Aallaa popřel, že audi použité v Cambrilsu je jeho auto. Jezdí prý v jiném a audi bylo na něj jenom napsáno kvůli pojištění. Jako poslední vypovídal Sálih Karíb (34). Řekl, že byl jen prostředníkem při nákupu letenek pro Idríse Úkábíra a imáma z Ripollu.

První dva půjdou podle soudce do vazby bez kauce, Karíbova vazba je prodloužena o 72 hodin a Aallaa byl propuštěn, informoval list El Mundo.

Španělský generální prokurátor José Manuel Maza řekl, že soudní proces, který má vyjasnit okolnosti útoků v Katalánsku, bude složitý a vyšetřování se zúčastní i jiné země. Nevyloučil, že se některým teroristům podařilo uprchnout.

List El País přinesl reakce obyvatel a známých teroristů z města Ripoll. Mnozí uvedli, že nechápou, jak se tito mladí lidé mohli zradikalizovat, připadali jim dobře integrovaní.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger

Českou republiku příští týden navštíví nový slovenský premiér Eduard Heger. Setká se mimo jiné s prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka je podle mluvčího Jiřího Ovčáčka plánována na čtvrtek v lánském zámku.

Heger se stal předsedou slovenské vlády na začátku dubna. Ve funkci nahradil premiéra Igora Matoviče, který podal po téměř měsíc trvající vládní krizi demisi. Do funkce ho, stejně jako další členy vlády, jmenovala prezidentka Zuzana Čaputová 1. dubna.

V nové slovenské vládě pokračují téměř všichni dřívější ministři. U moci zůstala koalice čtyř stran, která vznikla po loňských parlamentních volbách.

Matovič rezignoval na funkci ministerského předsedy po roce a necelých dvou týdnech v úřadu, a to v zájmu řešení krize v koalici, během které jeho odchod z čela kabinetu požadovaly dvě menší vládní strany. V nové vládě bude Matovič ministrem financí.

Čtyřiačtyřicetiletý Heger je členem předsednictva Matovičova protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které loni v únoru 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby. OLaNO i v Hegerově vládě obsadilo polovinu ze 16 křesel.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Předsedové ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podepsali koaliční smlouvu uskupení Spolu. Chtějí silnou, vzdělanou a na Západ patřící republiku

Zdroj: ČTK
Další zprávy