Čtveřice arabských zemí, které bojkotují Katar, zredukovala požadavky na polovinu

ČTK ČTK
20. 7. 2017 13:12
Na seznamu požadavků, jejichž splnění po Kataru vyžadují Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty, zůstalo z původních 13 bodů pouze šest položek. Arabské státy Katar obviňují z podpory terorismu a ze sbližování s Íránem. Země kvůli neshodám přerušily s Katarem diplomatické styky a zavedly dopravní a ekonomické sankce.
Katarský tanker Duhail převážející plyn.
Katarský tanker Duhail převážející plyn. | Foto: Reuters

Rijád - Čtveřice arabských zemí, které zavedly bojkot Kataru kvůli nesouhlasu s jeho politikou, zredukovala požadavky, jež má Katar splnit, aby krizi vyřešil.

Z původních 13 bodů na seznamu požadavků je nyní šest. V OSN to ve středu oznámili diplomaté čtyř zemí zapojených do sporu, tedy Saúdské Arábie, Bahrajnu, Egypta a Spojených arabských emirátů.

Příčinou neshod s Katarem je jeho údajná podpora terorismu a sbližování s Íránem. Jmenované země 5. června kvůli tomu přerušily s Dauhá diplomatické styky a zavedly dopravní a ekonomické sankce.

Čtveřice států původně na splnění 13 bodů dala Kataru ultimátum, které vypršelo začátkem července. Nyní je seznam zredukován na šest bodů, mezi nimiž zůstala podmínka, aby Katar bojoval proti terorismu a extremismu a ukončil provokace a podněcování.

Katar obviňování považuje za neoprávněné a vznesené požadavky za vměšování do vnitřních záležitostí. Na zprávu o zredukování podmínek nereagoval.

Zejména dopravní sankce Katar značně poškozují, země musí kvůli uzavírce pozemní hranice se Saúdskou Arábií dovážet potraviny po moři a letecky.

Diplomaté čtyř zemí v sídle OSN sdělili, že jejich země mají zájem krizi řešit po dobrém. Zástupce Saúdské Arábie řekl, že se na redukci požadavků dohodli ministři zahraničí uvedené čtveřice zemí na schůzce 5. července v Káhiře.

Splnění těchto podmínek by podle něj mělo být pro Katar snadné. Není už mezi nimi uzavření satelitní stanice Al-Džazíra, avšak zbylé podmínky se týkají i jí, a to v požadavku zastavit podněcování k násilí a šíření nenávisti.

Podle odborníků může zmírnění požadavků pomoci spor vyřešit, ale nikoli trvale. Problémem zůstane odlišné chápání termínu terorismus. Katar dává prostor hlasům, které se neshodují s oficiálními názory čtyř kritizujících zemí. Kromě jiného podporuje Muslimské bratrstvo, které je v Egyptě zakázáno a označováno za teroristickou organizaci. Tyto "alternativní hlasy" podle expertů někdy vyzývají ke svržení vlád v regionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy