Čtrnáctiletý vrah může být očištěn, 70 let po popravě

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 1. 2014 12:15
Příbuzní údajného dvojnásobného vraha tvrdí, že v roce 1944 nic neprovedl.
Foto: Reuters

Columbia - George Stinney byl v roce 1944 v bleskovém procesu shledán vinným z vražd dvou nezvěstných dívek ve věku 7 a 11 let. A ve svých čtrnácti letech popraven.

Sedmdesát let poté chtějí příbuzní jeho jméno očistit. Tvrdí, že soud v Severní Karolíně tehdy jejich sourozence poslal na smrt neprávem.

Dokud vaše tělo nezemře...

Prokurátor tehdy neměl žádné svědky a nepředložil jediný přímý důkaz. Proces netrval ani dvě hodiny, přičemž ani mladíkovi přidělený obhájce nepředkládal důkazy a nepředvolával svědky.

Porota - složená výhradně z bělochů - se poté během deseti minut jednomyslně usnesla na absolutním trestu pro černého teenagera.

"V souladu s právem budete vystaven elektrickému proudu, dokud vaše tělo nezemře. Nechť se bůh smiluje nad vaší duší," cituje CNN z rozsudku.

Jeho naplněním se stal Stinney nejmladším odsouzencem, kterého za posledních více než 200 let ve Spojených státech popravili.

Jelikož chlapec měřil jen 153 centimetrů a vážil 41 kilogramů, musela popravčí četa na elektrické křeslo položit bibli. Po spuštění proudu se jeho tělo v křesle smrti natolik zmítalo, že chlapci sklouzla rouška a na 40 svědků zahlédlo jeho trpící tvář. Tělem mu v tom okamžiku probíjelo 2400 voltů.

Jen pár slov

Zda bude případ skutečně otevřen, zatím není jasné. Hlavním důkazem žadatelů je výpověď chlapcovy 77leté sestry Amie Ruffnerové, která mu poskytla alibi.

Tvrdí, že poblíž železniční trati, jež segregovala vesnici Alcolu na bělošskou a černošskou část, s bratrem pásli krávu.

S děvčaty prý prohodili jen několik slov. "Zeptala se nás, jestli nevíme, kde by našla nějaké mučenky pletní (květiny - pozn. red.). My jsme odpověděli, že nevíme, a ony si pak šly po svém," řekla Ruffnerová v rozhovoru pro server WLTX.

"Myslím, že prostě chtěli obětního beránka. Od té chvíle, kdy si pro bratra přišli, už se matka nikdy neusmála," vzpomíná dále Ruffnerová.

V případu jsou nesrovnalosti

Foto: Reuters

"Severní Karolína George Stinneyho stále označuje za vraha a my se domníváme, že je s tím třeba něco udělat. Máme možnost napravit křivdu, která se stala před 70 lety," vysvětlil svou motivaci právník rodiny Steve McKenzie.

U soudu chce podle serveru wistv.com využít i výpověď Stinneyho spoluvězně Wilforda Huntera. Chlapec podle něj v cele neustále opakoval, že nevraždil. "Neudělal jsem to, proč by mě zabíjeli, za něco, co jsem neudělal," říkal údajně.

Státní zástupce přezkoumání odmítá s tím, že mladíkův soud proběhl v souladu s tehdejší legislativou a změny zákonů nemají retrospektivní účinek. "Podstatné je to, že byl uplatněn tehdy platný právní systém a že podle nám dostupných informací vše proběhlo tak, jak mělo," dodal.

Doznání bez přítomnosti rodičů či advokáta

McKenzie je ale jiného názoru. Poukazuje například na to, že byl předsedou poroty jmenován muž, jenž se skupinou dalších lidí po dívkách pátral. Jeho rodině navíc patřil pozemek, na němž byla těla nalezena.

Ruffnerová a její bratr byli posledními, kdo dívenky viděl na živu. Druhý den je našli mrtvé s proraženými lebkami. To je ale vše, co mladíka se zločinem prokazatelně spojovalo.

Celá obžaloba stála na Stinneyho doznání. Problém je v tom, že ho policie vyslýchala bez přítomností rodičů či advokáta a celý případ uzavřela velmi rychle. Mladíkův motiv byl podle vyšetřovatelů sexuální.

Právník rodiny Stinneyových Stinneyových Steve McKenzie.
Právník rodiny Stinneyových Stinneyových Steve McKenzie. | Foto: Reuters

Podle dobové zprávy soudního patologa, z níž cituje deník The Indpendent, "byly dívky usmrceny tupým nástrojem s malou kulatou hlavou, zhruba o velikosti kladiva". Ve zprávě se dále konstatuje, že oběti nebyly znásilněny, starší z nich však "měla mírný otok a oděrku v oblasti genitálií".

Soud se podnětem začal zabývat v úterý, zatím nicméně neposuzuje mladíkovu vinu, ale pouze to, zda bude případ znovuotevřen.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy