Ctila je celá Amerika, teď jsou podvodníky z 11. září

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 10. 1. 2014 7:17
Podvodné expolicisty a hasiče rekrutovala zločinecká organizace, tvrdí prokuratura.
Foto: Reuters

New York - Byli opěvováni jako skuteční američtí hrdinové, ve skutečnosti jsou to však podvodníci, kteří neoprávněně zneužívali peníze lidí, jež přísahali ochraňovat.

Řeč je o policistech a hasičích, kteří podle manhattanské prokuratury předstírali, že při záchranných operacích po teroristických útocích z 11. září trpí trvalými zdravotními následky, a neoprávněně tak odčerpali z prostředků sociální pomoci na 21 milionů dolarů.

Ostuda, jež vyšla najevo až po více než 12 letech, je o to horší, že nejde o jednotlivé případy, ale o práci organizované skupiny podvodníků. Její špičky cíleně vyhledávaly bývalé příslušníky záchranných složek a nabádaly je, aby se o dávky hlásili.

Za to, že je učili, jak posttraumatický stresový syndrom a další duševní poruchy předstírat, pak inkasovali část peněz.

Podle informací, jež veřejnosti poskytl manhattanský prokurátor Cyrus Vance, stál na vrcholu pyramidy 81letý právník Raymond Lavallee spolu s 89letým odborníkem na trvalou pracovní neschopnost Thomasem Halem. Zmíněná dvojice mužů měla podle prokuratury pro svůj "cynický finanční podvod" získat nejméně 72 policistů a osm hasičů.

Celkem se mělo na spiknutí podílet až sto lidí. Žalobce Cyrus Vance zveřejnil i profily vybraných lidí, kteří měli na podvod přistoupit. Jedním z nich je bývalý příslušník newyorského policejního sboru Glenn Libermann.

Ten začal pobírat odškodnění za trvalé duševní následky v roce 2009; přišel si na celkem 175 758 dolarů. Údajně proto, že mu trauma z 11. září znemožňuje normálně žít.

Glenn Liberamann.
Glenn Liberamann. | Foto: Manhattan District Attorney

Prokurátor Vance však na středeční tiskové konferenci ukázal snímek, na němž si Libermann s širokým úsměvem užívá jízdu na vodním skútru. Fotka pochází z jeho facebookového účtu.

Další případ a další usvědčující fotografie. Bývalý policista Richard Consetino pobíral kvůli traumatu invalidní důchod od roku 2008. Jeho stav byl údajně natolik závažný, že mu jej stát musel kompenzovat částkou 207 000 dolarů, zároveň mu však nebránil v tom, aby se zúčastnil rybářské soutěže na Kostarice.

Richard Consetino.
Richard Consetino. | Foto: Manhattan District Attorney

Consetino následně na sociální síti zveřejnil fotku, na níž se se šťastným výrazem chlubí svým úlovkem.

Joseph Morron.
Joseph Morron. | Foto: Manhattan District Attorney

To údajný podvodník Joseph Morron si od roku 2009 stihl přilepšit o 180 930 dolarů. Přes svůj tíživý zdravotní stav se nicméně zvládl zúčastnit cukrářské soutěže na festivalu v San Genaro, přičemž ho k jeho smůle natočila místní televize. Na záběrech totiž nepůsobí dvakrát zkroušeným dojmem, míní žalobce Vance. 

Michael Scialabba.
Michael Scialabba. | Foto: Manhattan District Attorney

To Michael Scialabba zašel ještě dál. Dávky pobíral od roku 2005 a od daňových poplatníků prý neváhal přijmout kompenzace ve výši 232 443 dolarů. To mu nicméně nezabránilo, aby se na Facebooku prezentoval jako pilot helikoptéry a umisťoval na svůj profil fotky, na nichž pózuje z kokpitu.

Darrin Lamantia.
Darrin Lamantia. | Foto: Manhattan District Attorney

Darrin Lamantia tolik peněz jako předešlí jmenovaní "vydělat" nestihl. Své trvalé následky nahlásil až v minulém roce, a tak mu úřady vyplatily kompenzaci ve výši "pouhých" 58 724 dolarů.

 Také o "závažnosti" jeho zdravotního stavu podle prokuratury svědčí fotografie - na momentce s viditelným nadšením hraje basketbal a právě vstřeluje koš.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 27 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy