ČR je prvním trestaným nováčkem v EU

lem
18. 1. 2007 11:11
Lucemburk - Česká republika dnes byla jako vůbec první z nových členských zemí EU potrestána, že neuvedla evropskou směrnici do svého právního řádu.

Verdikt padl dnes dopoledne u Evropského soudního dvora v Lucemburku a Česko bylo jako vůbec první z nových členských zemí EU potrestáno za to, že nezajistilo vzájemné uznávání lékařských a zubařských diplomů, tedy svobodný pohyb lékařů a zubařů. 

Žalobu podala na Českou republiku Evropská komise počátkem května loňského roku. Praha tak nyní bude muset uhradit náklady řízení a zjednat ve věci nápravu.

Prezidentské veto

Lhůta, do níž měla být směrnice zavedena, uplynula před více než dvěma lety - 30. dubna 2004, ale i po dnešním vynesení rozsudku nějakou dobu potrvá, než se to podaří. 

Provinění ČR

vlajka EU
  • směrnice Rady 93/16/EHS ze dne 5. dubna 1993 o usnadnění volného pohybu lékařů a vzájemného uznávání jejich diplomů, osvědčení a jiných dokladů o dosažené kvalifikaci
  •  směrnice Rady 78/686/EHS ze dne 25. července 1978 o vzájemném uznávání diplomů, osvědčení a jiných dokladů o dosažené kvalifikaci zubních lékařů obsahující opatření k usnadnění účinného výkonu práva usazování a volného pohybu služeb

Původně měla směrnici uvést do zdejších paragrafů novela zákona o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře.

Prezident Václav Klaus však návrh zákona o péči o zdraví lidu, ke kterému byla novela připojena, vetoval a vrátil k projednání do sněmovny.  Ta však o vráceném zákonu nemohla hlasovat, a tak se momentálně čeká na to, až návrh novely obdrží nově zvolení poslanci.

Soudní řízení v Lucemburku je až posledním způsobem, jak se podobné případy v Unii řeší. Poté, co členský stát Evropské unie nesplní kroky požadované evropskými směrnicemi, předchází žalobě dvojí písemné varování.

Pokud by Česko svůj problém nevyřešilo ani po soudním verdiktu,  může dostat finanční pokutu.

Ministerstvo: Problém řešíme

Podle mluvčího českého ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta se problém podaří vyřešit. Česko by se podle něj pokutě mělo vyhnout.

Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka je novela zákona o lékařské komoře připravena a do půl roku by ji měla projednat sněmovna.

Spor o dětské pleny

Doposud nejsledovanější kauzou Evropské komise a ČR byla diskuze kolem snížené sazbě DPH na pleny.

V červenci zahájila Komise řízení pro porušení evropského práva vůči České republice a dalším čtyřem zemím EU a zároveň oznámila, že podnikne kroky, aby se dětské pleny dostaly mezi položky se sníženou DPH.

Česká republika přitom při zařazení dětských plen mezi plnění se sníženou sazbou vycházela ze znění směrnice, která opravňuje členské státy zdaňovat sníženou sazbou mimo jiné výrobky hygienické ochrany.

Komise v tomto případě ale k předání případu Evropskému soudnímu dvoru neuvažovala.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy