Covid zasahuje do voleb. I pro Babiše bude důležité tempo očkování, říká politolog

Martin Novák Martin Novák
23. 3. 2021 5:30
Benjamin Netanjahu v úterních parlamentních volbách v Izraeli obhajuje premiérské křeslo a kampaň postavil hlavně na očkování. Izrael si zajistil v předstihu dodávky vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna a doteď naočkoval osmdesát procent populace. Země se vrací k normálnímu životu. Restaurace a obchody jsou otevřené, nemocnicím už nehrozí přetížení pacienty.
Instalace volebního poutače Benjamina Netanjahua a jeho strany Likud v Jeruzalémě.
Instalace volebního poutače Benjamina Netanjahua a jeho strany Likud v Jeruzalémě. | Foto: Reuters

"Jsme světoví šampioni ve zvládání koronaviru. Zajistil jsem Izraeli miliony dávek vakcín a zajistím ještě miliony dalších. Stejně urgentně, jako řeším vakcíny, budu řešit i ekonomiku," zdůrazňuje premiér v rozhovorech a na předvolebních mítincích.

Průzkumy ukazují, že tato strategie mu zřejmě vychází. Ještě na přelomu roku Izraelci procházeli těžkou ekonomickou krizí způsobenou pandemií a tvrdými opatřeními. Podnikatelé si stěžovali na obrovské ztráty a zdálo se, že dlouhá politická kariéra Netanjahua se blíží k závěru.

Rychlé zajištění vakcín to ale změnilo. Netanjahu tvrdí, že osobně jednal na začátku roku s šéfy farmaceutických firem Pfizer a Moderna "i několikrát za noc", aby co nejrychleji dostal do země co nejvíce dávek.

V úterních volbách jeho strana Likud podle průzkumů sice nezíská většinu, ale měla by ze všech stran dostat nejvíce hlasů. Netanjahu tak má být znovu tím, kdo dostane právo sestavovat vládu a bude stát v jejím čele.

"Ještě před pár měsíci by si málokdo vsadil na volební úspěch Netanjahua. Ekonomický propad vedl k jeho kritice obzvlášť mezi živnostníky a majiteli malých firem, které tvrdě postihly problémy. Ale očkování to jednoznačně zvrátilo. Zvlášť když Izraelci vidí, jaké problémy má Evropa," říká pro server Aktuálně.cz analytik Dany Filc z Ben Gurionovy univerzity v Beerševě na jihu Izraele.

"V lednu to vypadalo na nezvládnutou pandemii a volební porážku, teď je vše jinak. Je kuriózní, že se o to zasloužilo účinné a fungující státní zdravotnictví, přitom Netanjahu se v rámci své neoliberální ekonomické politiky snaží státní systém omezit," dodává.

Koronavirus a s ním spojená ekonomická situace jsou hlavními tématy voleb. Tradiční problémy jako řešení sporů s Palestinci nebo bezpečnost ustoupily do pozadí, ačkoliv Netanjahu často opakuje, že loni se mu podařilo vyjednat dohodu o diplomatickém uznání se Spojenými arabskými emiráty a Marokem.

Záleží na tempu očkování

I v České republice může koronavirus výrazně zasáhnout do voleb. Vláda Andreje Babiše (ANO) čelí kritice od opozice a některých odborníků, že pandemii nezvládá. Hnutí ANO se v průzkumech veřejného mínění před říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny propadá. Například v týden starém průzkumu agentury Kantar CZ by zvítězila koalice STAN/Piráti s 34 procenty hlasů a Babišovo hnutí by skončilo s 22 procenty.

"Jakákoli krize je dvousečná zbraň. Může to vládní straně pomoci nebo uškodit. Jestliže Netanjahu má výsledky s očkováním a do země se postupně vrací normální život, projevuje se to v politických preferencích. Když mají lidé naopak pocit, že politici v reakci na krizi zaspali nebo ji dlouhodobě podceňují, vede to k poklesu popularity odpovědných politiků a ke ztrátě podpory. To je podle mého soudu případ bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. I když covid-19 nebyl jediný faktor, který rozhodl o jeho porážce," říká pro Aktuálně.cz politolog Petr Just.

Soudí, že stejně jako v Izraeli i v Česku může úspěšné očkování zachránit hnutí ANO a vrátit mu některé voliče. "Z hlediska voleb bude důležité tempo očkování a návrat do normálu. Pokud se podaří do léta proočkovat většinu populace, která o to má zájem, tak to pro vládu a premiéra Babiše budou body navíc. Pokud se objeví zádrhele a problémy, bude to vláda svádět například na pomalé dodávky z Evropské unie, ale i tak bude pro vládní strany obtížné se s tím vypořádat tak, aby nepřišly o hlasy," dodává Just.

V Nizozemsku si polepšila strana proti očkování

Minulý týden rozhodovali o novém parlamentu i Nizozemci a ukázalo se, že pandemie politickou mapu země nijak výrazně nepřekreslila. Počtvrté za sebou vyhrál Mark Rutte se svojí Lidovou stranou pro svobodu a demokracii. Premiérem je nepřetržitě od roku 2010 a zřejmě jím i zůstane.

Nizozemský politik a šéf strany Fórum pro demokracii Thierry Baudet kritizoval tvrdá opatření proti pandemii koronaviru. Samotnou nemoc covid-19 považuje za "chřipku".
Nizozemský politik a šéf strany Fórum pro demokracii Thierry Baudet kritizoval tvrdá opatření proti pandemii koronaviru. Samotnou nemoc covid-19 považuje za "chřipku". | Foto: Reuters

"Koronavirus a lockdown byly samozřejmě součástí kampaně před nizozemskými volbami. Nakonec to ale mělo podle analytiků mnohem menší efekt, než se čekalo. Nizozemsko je v porovnání s ostatními státy v opatřeních proti koronaviru docela laxní - venku stačí jen rozestupy, povinné roušky uvnitř začaly platit až v půlce prosince, zákaz nočního vycházení teprve v lednu. Řada lidí se tudíž necítila tak svazovaná a řekla si, že vláda prostě dělá, co se dá," říká česká novinářka Eva Hrnčířová, žijící dlouhodobě v Bruselu.

Přece jen tu ale pandemie pomohla k zisku hlasů straně, která zásadně odmítá vládní opatření.

"Thierry Baudet a jeho Fórum pro demokracii vedli kampaň ve stylu Donalda Trumpa. Baudet označil covid-19 za chřipku, stavěl se proti očkování a do poslední chvíle se svým takzvaným karavanem svobody objížděl Nizozemsko a objímal se s fanoušky. Kritizoval stav nizozemského zdravotnictví a lockdown jako likvidaci hotelů a restaurací. Jeho krajně pravicová strana nejen díky tomu nakonec získala největší přírůstek křesel v parlamentu, poskočila ze dvou na osm," dodává Hrnčířová.

Vynálezce vakcíny Pfizer: Procházíme poslední vlnou, v létě pandemie skončí

Němec Ugur Sahin připustil, že by mělo být možné naočkovat dvě dávky dvěma různými vakcínami. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Antimonopolní úřad povolil nákup Equa bank skupinou Raiffeisenbank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil skupině Raiffeisenbank nákup Equa Bank od fondu AnaCap Financial Partners. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, rozhodnutí je pravomocné.

" V důsledku fúze získá společnost Raiffeisenbank možnost výlučně kontrolovat společnosti Equa bank a Equa Sales & Distribution. Ke spojení soutěžitelů dochází v oblasti poskytování bankovních služeb," uvedl úřad.

Raiffeisenbank International (RBI) oznámila nákup 100 procent akcií Equa bank od fondu AnaCap Financial Partners na začátku února.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zeman přijal v Lánech nového slovenského premiéra Hegera. Jednat budou o koronavirové krizi či bilaterální spolupráci. Poté se Heger setká s Babišem

Zdroj: ČTK
Další zprávy