Covid pas, očkování, test nebo prodělání nemoci. Chorvatsko zpřísnilo podmínky vstupu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 7. 2021 21:00
Chorvatsko změnilo od 1. července pravidla pro vstup do země. Cestující musí mít digitální certifikát neboli covid pas. Pokud tuto podmínku nesplní, budou muset předložit negativní test, certifikát o zotavení z koronaviru nebo potvrzení, že byli očkováni.

"Každý, kdo má toto osvědčení (digitální certifikát neboli covid pas), bude moci bez omezení vstoupit do Chorvatské republiky," citoval ministra vnitra Davora Božinoviće server Dnevnik. Pro získání tzv. covid pasu je nutné být očkovaný, prokázat se negativním testem nebo potvrzením o prodělání covidu-19. I ty budou v Chorvatsku stačit, pokud cestující nebude covid pas mít.

Do konce června přitom Češi cestovali do Chorvatska bez omezení a nemuseli nic z těchto potvrzení předkládat. Z testů je nyní potřeba antigenní test ne starší než 48 hodin nebo PCR test ne starší než 72 hodin. U očkování stačí alespoň 22 dnů od podání první dávky.

Za účelem rychlejšího odbavení na hraničním přechodu se také doporučuje ohlásit předem příjezd prostřednictvím aplikace Enter Croatia.

Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou podle něj do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.

V červenci vstoupil v platnost takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jím budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus. Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

Digitální covid pas si mohou lidé stáhnout či vytisknout prostřednictvím webového portálu ocko.uzis.cz. K dispozici je už také nová mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví s názvem Tečka, kde lidé svá potvrzení o očkování, testu nebo prodělaném covidu-19 naleznou také.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Vláda prodloužila firmám příspěvek Antivirus A do konce letošního roku, a to na náhrady pro lidi v karanténě

Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března firmám, na něž dopadla nařízená protiepidemická omezení a koronavirová krize. Naposledy vláda rozhodla o prodloužení Antiviru A v červnu, a to do konce letošního října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy