Covid pas, očkování, test nebo prodělání nemoci. Chorvatsko zpřísnilo podmínky vstupu

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 21. 7. 2021 21:00
Chorvatsko změnilo od 1. července pravidla pro vstup do země. Cestující musí mít digitální certifikát neboli covid pas. Pokud tuto podmínku nesplní, budou muset předložit negativní test, certifikát o zotavení z koronaviru nebo potvrzení, že byli očkováni.

"Každý, kdo má toto osvědčení (digitální certifikát neboli covid pas), bude moci bez omezení vstoupit do Chorvatské republiky," citoval ministra vnitra Davora Božinoviće server Dnevnik. Pro získání tzv. covid pasu je nutné být očkovaný, prokázat se negativním testem nebo potvrzením o prodělání covidu-19. I ty budou v Chorvatsku stačit, pokud cestující nebude covid pas mít.

Do konce června přitom Češi cestovali do Chorvatska bez omezení a nemuseli nic z těchto potvrzení předkládat. Z testů je nyní potřeba antigenní test ne starší než 48 hodin nebo PCR test ne starší než 72 hodin. U očkování stačí alespoň 22 dnů od podání první dávky.

Za účelem rychlejšího odbavení na hraničním přechodu se také doporučuje ohlásit předem příjezd prostřednictvím aplikace Enter Croatia.

Děti do 12 let, pokud jsou v doprovodu rodiče nebo opatrovníka, mohou podle něj do země bez omezení, pokud rodiče či opatrovníci mají očkování, negativní test nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.

V červenci vstoupil v platnost takzvaný evropský covidový pas, který má usnadnit cestování v unijních zemích. Lidé se jím budou prokazovat, že jsou očkovaní nebo mají negativní test na koronavirus. Povinně ho musí akceptovat všechny státy sedmadvacítky, budou však moci stanovit pro jejich majitele omezení například v podobě karantény v případě, že počet nakažených začne opět stoupat.

Digitální covid pas si mohou lidé stáhnout či vytisknout prostřednictvím webového portálu ocko.uzis.cz. K dispozici je už také nová mobilní aplikace ministerstva zdravotnictví s názvem Tečka, kde lidé svá potvrzení o očkování, testu nebo prodělaném covidu-19 naleznou také.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Tuniský prezident po středečním incidentu odvolal šéfa státní televize

Tuniský prezident Kaís Saíd ve středu odvolal z funkce ředitele státní televize a na jeho místo jmenoval dočasného zástupce, uvedla s odvoláním na prohlášení prezidentské kanceláře agentura Reuters. Odvolání ve středu odpoledne předcházel incident, kdy byl zástupkyni syndikátu novinářů SNTJ a lidskoprávnímu aktivistovi odepřen vstup do budovy televize, přestože byli pozvání jako hosté televizního pořadu. Do vysílání se nakonec později dostali.

Tunisko čelí nejhorší politické krizi za posledních deset let poté, co prezident Kaís Saíd v neděli odvolal premiéra Hišáma Mašíšího a pozastavil na 30 dní fungování parlamentu. V pondělí hlava státu odvolala další členy kabinetu a vyhlásila striktní nová opatření. Podle části tuniských stran, včetně největší An-Nahdy, je Saídovo počínání v rozporu s ústavou. V pondělí úřady bez vysvětlení a bez opory v zákonech uzavřely tuniskou pobočku katarské televize Al-Džazíra.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

USA uvalily sankce na osm syrských věznic a jejich představitele

Americké ministerstvo financí dnes oznámilo, že uvalilo sankce na osm syrských věznic, které provozuje tajná služba syrského prezidenta Bašára Asada. Na sankčním seznamu se ocitlo také pět činitelů v jejich vedení. V zařízeních se podle ministerstva porušují lidská práva, informovala agentura Reuters.

Ministerstvo dále uvedlo, že uvalilo sankce na syrskou ozbrojenou skupinu Ahrar al-Šarkíja a dva její lídry. Organizace působí na severu země a podle Washingtonu je zodpovědná za útlak civilního obyvatelstva, zejména syrských Kurdů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy