Nové referendum? Corbyn podpoří druhé hlasování o brexitu, když se labouristé shodnou

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 9. 2018 13:36
Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn ale současně zdůraznil, že k novému referendu o setrvání v Evropské unii nevyzývá.
Jeremy Corbyn.
Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Liverpool - Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn podpoří možnost vypsání druhého referenda o setrvání Spojeného království v Evropské unii, pokud se pro něj strana rozhodne. Řekl to v rozhovoru pro nedělní vydání deníku Sunday Mirror.

Corbyn ale dodal, že k referendu nevyzývá a že sám dává přednost uspořádání nových parlamentních voleb. "Podpořím to, co z konference vzejde. Ale k druhému referendu nevyzývám. Doufám, že se shodneme, že nejlepším řešením jsou parlamentní volby," řekl britský politik.

Corbyn také uvedl, že stranická konference bude o možnosti referenda debatovat a hlasovat. List The Guardian napsal, že hlasovat se bude v úterý.

Na dotaz, jak by předseda opozičních labouristů v novém referendu hlasoval, odpověděl, že neví. V referendu v červnu 2016 se přiklonil k variantě setrvání v unii, kterou by si ale přál zreformovat.

V Liverpoolu začala v neděli čtyřdenní výroční konference strany. Místopředseda labouristů Tom Watson v projevu vyzval, aby strana zvážila podporu možnému druhému všelidovému hlasování, sám by v takovém případě podpořil setrvání Británie v EU.

Pokud se pro nové referendum strana rozhodne, bude podle Watsona těžké vystupovat proti její vůli. Chce také, aby parlament měl k brexitu rozhodné slovo.

The Sunday Times: Nové volby chce i Mayová

Novým, předčasným parlamentním volbám by se podle nedělního vydání listu The Sunday Times nebránila ani britská premiérka Theresa Mayová.

Noviny s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsaly, že Mayová zvažuje nové volby kvůli záchraně brexitových rozhovorů a také své funkce. Volby by měla podle The Sunday Times vypsat na listopad. Úřad premiérky ale podle agentury DPA označil zprávu nedělníku za holý nesmysl.

Mayová se již loni v květnu pokusila předčasnými volbami posílit svou pozici. Plán ale nevyšel a vládnout nyní může jen díky parlamentní podpoře severoirské Demokratické unionistické strany.

Premiérka navíc čelí odporu části členů své Konzervativní strany, kteří nesouhlasí s jejím návrhem o podobě brexitu. To se podepsalo i na změnách v jejím kabinetu, neboť ministři zahraničí a pro brexit Boris Johnson a David Davis odstoupili. V této souvislosti se v minulých týdnech spekulovalo, že by Mayová mohla rezignovat.

Šéf labouristů Corbyn poskytl interview také BBC. V něm mimo jiné prohlásil, že pokud by o brexitu jednali s Bruselem labouristé a ne konzervativci premiérky Mayové, bylo by podle Corbyna cílem uzavřít dohodu o celní unii. To by podle něj zabránilo riziku zavedení hranice s kontrolami mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království. Právě otázka hranice na ostrově Irsko je jedním z palčivých bodů debat mezi EU a Británií.

Z průzkumu YouGov pro The Observer vyplývá, že 86 procent členů Labouristické strany se domnívá, že konečné slovo o výsledku jednání mezi Londýnem a Bruselem by měli mít voliči. Proti uspořádání druhého referenda se staví jen osm procent straníků.

Video: Kdo mluví o Czexitu, ohrožuje naši budoucnost, jsme pevnou součástí Západu, říká Babiš 

Není pravda, že bychom nebyli proevropští. Potřebujeme reformu Evropské unie, premiér Andrej Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy