Connery asi nebude prezident. Skotové odmítnou vlastní stát

Martin Novák Martin Novák
14. 8. 2014 11:45
Podpora nezávislosti před referendem 18. září je pod čtyřiceti procenty. Debatuje se hlavně o libře.
Sean Connery.
Sean Connery. | Foto: ČTK

Glasgow/Praha – 307 let trvá spojení Skotů a Angličanů ve Velké Británii. Stoupenci nezávislosti Skotska doufali, že na tomto čísle se odpočet zastaví a začne se psát rok 1 samostatné Skotské republiky.

Do referenda 18. září už zbývá jen necelých pět týdnů a vypadá to, že vše zůstane při starém. Průzkumy veřejného mínění, reakce na televizní debaty i diskuse na sociálních sítích dávají tušit, že většina Skotů řekne ne a Spojené království zůstane spojené i nadále.

Podle nejčerstvějšího průzkumu, zveřejněného listem Scottish Daily Mail, chce hlasovat pro nezávislost jen sedmatřicet procent Skotů. V žádném z mnoha průzkumů v posledních měsících počet těch, kteří chtějí pryč od Londýna, nepřesáhl čtyřicet procent.

Nejspíš by se musel stát zázrak, aby se ve zbývajících týdnech trend změnil natolik, aby zastánci odtržení zvítězili.

"Pokud nenastane nějaká seismická změna a ti, kdo prosazují nezávislost, nezodpoví jasně otázky týkající se budoucí skotské měny, tak bude referendum jasnou záležitostí," řekl agentuře Reuters Daman Lowe, ředitel agentury pro výzkum veřejného mínění Survation.

Právě otázka skotské měny dominovala minulý týden televizní debatě mezi lídry obou táborů. Předsedy Skotské národní strany Alexe Salmonda, který je pro odtržení, a bývalého britského ministra financí Alistaira Darlinga.

Televizní debata Alexe Salmonda a Alistaira Darlinga.
Televizní debata Alexe Salmonda a Alistaira Darlinga. | Foto: Reuters

Salmond trval na tom, že i po odchodu z Británie s ní zůstane Skotsko spojeno měnovou unií a dál bude používat libru. Žádný jiný plán prý neexistuje.

Nicméně tento návrh odmítají představitelé všech tří hlavních britských stran. Konzervativci, labouristé i liberální demokraté. Jsou zajedno v tom, že pokud se Skotové rozhodnou odejít, na společnou měnu musejí zapomenout.

Podle britských médií i průzkumů Darling v debatě jasně vyhrál a Salmond působil dojmem, že vlastně neví, co se stane, pokud v referendu jeho názor zvítězí.

Některé Skoty také odrazují náklady, které by nový stát musel vynaložit na budování vlastních úřadů. A Brusel už vzkázal, že Skotsko se jako samostatná republika nestane automaticky členem Evropské unie.

Foto: Aktuálně.cz

Všechny britské sázkové kanceláře ve vypsaných kurzech vycházejí z toho, že Skotové nezávislost 18. září odmítnou. Investiční banka Morgan Stanley ve své analýze odhaduje pravděpodobnost skotské nezávislosti na pouhých pětadvacet procent.

Do kampaně za zachování společného státu Angličanů a Skotů se zapojily v posledních týdnech i některé známé osobnosti. Například autorka Harryho Pottera Joanne Rowlingová, Mick Jagger z Rolling Stones, slavný vědec Stephen Hawking nebo skladatel Andrew Loyd Weber.

Nejvýznamnějším stoupencem samostatného Skotska zůstává už mnoho let herec Sean Connery. Kdysi dokonce prohlásil, že by považoval za čest stát se skotským prezidentem.

Toto přání mu ale jeho krajané zřejmě 18. září neumožní splnit.

Výsledek referenda může ovlivnit hnutí za nezávislost Katalánska na Španělsku. Tam je ale situace výbušnější, protože Madrid Kataláncům nechce referendum povolit a označuje ho za protiústavní.

V roce 1995 se pokusili referendem prosadit samostatnost separatisté v kanadské frankofonní provincii Québec. Těsně jim to nevyšlo, 50,58 procenta lidí hlasovalo proti.

Článek vyšel ve čtvrtek 14. srpna 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

Další zprávy