reklama
 
 

Čong-un ukazuje sílu, po neposlušných hází granáty

25. 10. 2012 21:53
Současný vládce Severní Koreje je ještě brutálnější, než býval jeho otec Kim Čong-il

Pchjongjang/Soul - Kruté poměry v Severní Koreji se po nástupu Kim Čong-una nemění.

Každý, kdo se režimu jakkoliv zprotiví, je krutě potrestán, byť se jedná o sebevýše postaveného člověka. Dokazují to čistky ve vedení armády, které začaly hned po pohřbu Kim Čong-ila - Čong-unova otce a předchůdce.

Komentátoři hovořili o tom, že je 28 nebo 29letý Kim Čong-un na řízení stalinistického režimu příliš mladý a nezkušený.

Spekulovalo se o tom, že mu generálové mocné severokorejské armády přerostou přes hlavu a začnou zemi fakticky vládnout.

To ale Čong-un nepřipustil. Nepohodlných vojenských velitelů se začal zbavovat. A to velmi brutálně.

"Po celostátním smutnění se najednou začali ztrácet vysoce postavení vojenští představitelé. Z informací, jež jsme za poslední měsíc nasbírali, jsme došli k závěru, že takto zmizely desítky důstojníků. Kim Čong-un dal loajálním velitelům příkaz, aby se zbavili kohokoliv, kdo se bude během (100 dnů trvajícího) státního smutku chovat nevhodně," cituje jihokorejský zpravodajský web Čosun Ilbo nejmenovaný zdroj z jihokorejské vlády.

Jako příklad uvádí server náměstka ministra armády Kim Čola, kterého vojáci vyhodili do povětří dělostřeleckým granátem. Provinil se tím, že se opil během smutečního obřadu.

Kim Čong-unova cesta k moci:

Britský deník The Telegraph s odvoláním na Yoona Sang-hyuna z jihokorejského ministerstva zahraničí dodal, že Kim Čong-un vydal příkaz, aby z náměstka "od vlasů dolů nezbyla ani stopa".

Podle jihokorejské tajné služby byl spolu s ním popraven také zástupce náčelníka generálního štábu, šéf centrální banky a několik předních generálů. Potvrzeno je zatím 14 poprav.

Podobnou čistku zažila KLDR také v roce 1994, kdy Kim Čong-il převzal moc po svém otci Kim Ir-senovi. Podle lidí obeznámených se situací v Severní Koreji jsou však metody současného vládce země ještě brutálnější.

Tak se vůdce ženil:

autor: Petr Jemelka | 25. 10. 2012 21:53

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama