Čong-un ukazuje sílu, po neposlušných hází granáty

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 10. 2012 21:53
Současný vládce Severní Koreje je ještě brutálnější, než býval jeho otec Kim Čong-il
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: ČTK

Pchjongjang/Soul - Kruté poměry v Severní Koreji se po nástupu Kim Čong-una nemění.

Každý, kdo se režimu jakkoliv zprotiví, je krutě potrestán, byť se jedná o sebevýše postaveného člověka. Dokazují to čistky ve vedení armády, které začaly hned po pohřbu Kim Čong-ila - Čong-unova otce a předchůdce.

Komentátoři hovořili o tom, že je 28 nebo 29letý Kim Čong-un na řízení stalinistického režimu příliš mladý a nezkušený.

Spekulovalo se o tom, že mu generálové mocné severokorejské armády přerostou přes hlavu a začnou zemi fakticky vládnout.

To ale Čong-un nepřipustil. Nepohodlných vojenských velitelů se začal zbavovat. A to velmi brutálně.

"Po celostátním smutnění se najednou začali ztrácet vysoce postavení vojenští představitelé. Z informací, jež jsme za poslední měsíc nasbírali, jsme došli k závěru, že takto zmizely desítky důstojníků. Kim Čong-un dal loajálním velitelům příkaz, aby se zbavili kohokoliv, kdo se bude během (100 dnů trvajícího) státního smutku chovat nevhodně," cituje jihokorejský zpravodajský web Čosun Ilbo nejmenovaný zdroj z jihokorejské vlády.

Jako příklad uvádí server náměstka ministra armády Kim Čola, kterého vojáci vyhodili do povětří dělostřeleckým granátem. Provinil se tím, že se opil během smutečního obřadu.

Kim Čong-unova cesta k moci:

Britský deník The Telegraph s odvoláním na Yoona Sang-hyuna z jihokorejského ministerstva zahraničí dodal, že Kim Čong-un vydal příkaz, aby z náměstka "od vlasů dolů nezbyla ani stopa".

Podle jihokorejské tajné služby byl spolu s ním popraven také zástupce náčelníka generálního štábu, šéf centrální banky a několik předních generálů. Potvrzeno je zatím 14 poprav.

Podobnou čistku zažila KLDR také v roce 1994, kdy Kim Čong-il převzal moc po svém otci Kim Ir-senovi. Podle lidí obeznámených se situací v Severní Koreji jsou však metody současného vládce země ještě brutálnější.

Tak se vůdce ženil:

 

Právě se děje

před 3 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy