Co znamená vítězství Dudy pro Polsko: Vláda má šanci, aby zrychlila přeměnu země

Helena Truchlá Helena Truchlá
13. 7. 2020 14:36
Andrzej Duda obhájil křeslo polského prezidenta. Podle analytiků teď bude moci urychlit "velkou přeměnu Polska", kterou si vysnil šéf vládnoucí konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczynski. Duda, někdejší člen PiS, se prezentuje jako zapálený zastánce takzvaných tradičních hodnot. V kampani útočil na homosexuály, Židy nebo Němce.
Projev znovuzvoleného polského prezidenta Dudy i jeho vyzyvatele. | Video: Reuters

"Pokud někoho urazilo něco, co jsem za posledních pět let nebo i v kampani řekl, přijměte prosím moji omluvu," prohlásil osmačtyřicetiletý Duda po svém znovuzvolení. V čele Polska stane podruhé v řadě, ve volbách ho podpořilo 51,2 procenta voličů. K urnám v neděli přišlo skoro 70 procent voličů, nejvíc v novodobé historii země.

Druhý kandidát, liberální primátor Varšavy Rafal Trzaskowski z opoziční Občanské platformy (PO), skončil s 48,8 procenta hlasů. Těsný výsledek oficiálně potvrdí polská volební komise během pondělí nebo úterý. 

Duda, kdysi relativně neznámý poslanec Evropského parlamentu, se v kampani spolehl na kombinaci příslibů štědrých sociálních programů a útoky na různé skupiny obyvatel, které podle něj ohrožují tradiční národní a křesťanské polské hodnoty. 

Nyní slibuje, že pod "bílo-červenou polskou vlajkou je místo pro všechny". Analytik Wojciech Przybylski z polského think-tanku Visegrad Insight se přesto obává, že Dudova výhra bude mít škodlivé dopady na stav polské demokracie. "Pro Polsko je to zlomový okamžik. V posledních dvou až třech letech se útoky vládnoucího Práva a spravedlnosti na soudnictví a média, pokusy omezovat autonomii nevládních organizací nebo místních správ zpomalily. Teď mají příležitost nerušeně pokračovat další tři roky," uvedl Przybylski pro Aktuálně.cz.

Tak dlouho by se v zemi neměly konat parlamentní volby, ve kterých by opozice mohla ohrozit pevné postavení PiS. Strana kromě vlády, dolní komory parlamentu a nyní znovu i prezidentského úřadu přímo či nepřímo ovládá většinu institucí, včetně veřejnoprávních médií a státních firem. Podporuje ji i vlivná katolická církev. 

Podle Víta Dostála, analytika z pražské Asociace pro mezinárodní otázky, Dudovo znovuzvolení znamená pro Polsko fakticky stabilitu. "Vláda se bude snažit dotáhnout ty změny, které už byly zahájené, zejména v soudnictví," popisuje. Kvůli reformám soudního systému, který podle kritiků ztrácí nezávislost, se s Varšavou soudí i Evropská komise. 

"Pro vládu je to ale zároveň i odpovědnost. Čeká ji krize a nebude moct spoléhat na výmluvu nespolupracujícího prezidenta," vysvětluje Dostál.

Suverénní Polsko

Kaczyński, formálně řadový poslanec, ale neoficiálně nejmocnější politik v zemi, dlouhodobě usiluje o vytvoření "suverénního" Polska, jehož instituce by jednaly více podle přání vlády nebo lidu. "Pro změnu ústavy by ale potřeboval ústavní většinu v parlamentu, kterou nemá. Jednou z věcí, na které se nyní může zaměřit, jsou tak například zahraniční média," vysvětluje Dostál. 

Během kampaně Duda kritizoval německé vydavatelství Axel Springer nebo švýcarský Ringier Holding, které v Polsku vydávají některé tituly. Ústředním nepřítelem Práva a spravedlnosti je navíc soukromá televize TVN, kterou vlastní americká společnost Discovery. Útočit na ni ale může být podle Dostála problém. "Pro Američany je to dobrá a vydělávající instituce a Poláci si naopak nechtějí USA znepřátelit, je to pro ně hlavní bezpečnostní garant. Takže ten manévrovací prostor je docela malý," dodává expert. 

Duda se ve volební kampani prezentoval také jako obránce takzvané tradiční rodiny. Homosexualitu označil za "ideologii" srovnatelnou s komunismem a jeho podporovatelé varovali před Trzaskowským coby spojencem Židů v případných restitucích majetku.

Podle Dostála Duda tato témata především šikovně využil, aby svého populárního protikandidáta zdiskreditoval. "Pro Poláky to nejsou ústřední problémy jejich života. 51,2 procenta lidí Dudu nevolilo kvůli tomu, že by si přáli, aby se z Polska stalo homofobní peklo. Jiné věci jsou pro ně důležitější, sociální aspekty, důchody nebo důvěra ve vládu, že Polsko provede krizí," říká Dostál.

Podle něj to dokazuje i struktura voličů. Z průzkumu agentury Ipsos vyplývá, že zatímco Dudu volili spíše zemědělci, dělníci, nezaměstnaní nebo důchodci, Trzaskowského podpořili podnikatelé a mladí lidé z měst. 

"Témata jako LGBT fungují v Polsku jako u nás sudetští Němci. Zeptejte se na ně svého protikandidáta a najednou je z toho jeho nejdůležitější téma. Duda se prostě snažil ukázat, že Trzaskowskému na sexuálních menšinách, židovských organizacích, Němcích nebo uprchlících záleží víc než na tom, co Poláci doopravdy potřebují," dodává Dostál. 

Rozdělené Polsko

Przybylski i Dostál se shodují, že i když Trzaskowski prohrál, jeho výsledek ukázal, že změna oproti směřování konzervativní vlády je možná. "Může se tím inspirovat i opozice v Maďarsku nebo Česku. Jeho strategie byla konzistentní, neodchýlil se od svých zásad, ani když se na svou stranu snažil získat voliče velmi rozdílných protikandidátů z prvního, červnového kola voleb," podotýká Przybylski. 

Polsko rozdělují volební výsledky: na východě s výjimkou Varšavy vyhrál spíš Duda, na západě kandidát opozice.
Polsko rozdělují volební výsledky: na východě s výjimkou Varšavy vyhrál spíš Duda, na západě kandidát opozice. | Foto: Państwowa Komisja Wyborcza (polská Národní volební komise)

Podle Dostála Trzaskowskému pomohlo také to, že místo zdůrazňování útoků vlády na nezávislost soudnictví nebo právní stát přišel s novými, vlastními tématy. "Mluvil o politické shodě a překlenování příkopů mezi lidmi, zároveň ale také o potřebě dohledu nad vládou, kterou není možné nechat úplně bez kontroly," vysvětluje Dostál. 

Rafal Trzaskowski se nyní nejspíš vrátí do úřadu primátora Varšavy, který zastával před prezidentskou kandidaturou. Ještě před parlamentním hlasováním v roce 2023 čekají zemi regionální a místní volby. "Může v nich obhajovat svůj post, nebo se naopak začít připravovat na jinou pozici. Jeho prezidentská kampaň ale ukázala směr, kterým by se Občanská platforma mohla vymotat ze smyčky, v níž se pohybuje posledních pět let," dodává analytik Dostál. 

Video: O média se povede boj, říká Pazderka

V Polsku jsem viděl smrt veřejnoprávních médií v přímém přenosu. To se stane velmi rychle a je to nevratné, upozorňuje šéfredaktor Aktuálně.cz. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 11 minutami

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy