Evropu mohou severokorejské rakety zasáhnout už letos, tvrdí Francouzi. Rozhodne postoj Číny

Martin Novák Martin Novák
6. 9. 2017 13:20
Severní Korea může podle francouzských vládních politiků vypustit rakety schopné zasáhnout Evropu v horizontu "několika měsíců". Francie, USA i další západní země proto prosazují maximální zpřísnění sankcí proti režimu diktátora Kim Čong-una. Jeho klíčovým spojencem ale zůstává Čína. 84 procent veškeré severokorejské obchodní výměny připadá na ni. Nedělní test nové Kimovy atomové bomby Peking sice odsoudil, životně důležité suroviny ale jeho režimu dodává dál.
Nové testy severokorejských raket.
Nové testy severokorejských raket. | Foto: Reuters

Peking/Paříž - Podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové může totalitní Severní Korea vyvinout balistické rakety schopné ohrozit Evropu dřív, než se očekávalo.

Podle jejího kolegy ministra zahraničí Le Driana to může dokonce být za "několik měsíců". "Situace je nesmírně vážná," dodal pro francouzská média Jean-Yves Le Drian. 

Západní země proto teď prosazují maximální zpřísnění sankcí proti Severní Koreji. A hledají jakékoliv páky, které mohou nevyzpytatelný režim diktátora Kim Čong-una v jeho jaderných ambicích zastavit.

Klíčovým hráčem v tom ale zůstává Čína. Ta drží totalitní KLDR při životě dodávkami ropy a ropných produktů. Kdyby je zastavila, má země zásoby jen na několik měsíců.

Peking se ale bojí, že by hospodářský kolaps Severní Koreje vyvolal obrovskou vlnu uprchlíků na severovýchod Číny. A hlavně posílení vlivu Spojených států v celém regionu. 

Což je představa, která se mu vůbec nelíbí. 

Jsme proti, ale…

Číňané proto oficiálně odmítají severokorejské jaderné a raketové testy, ale nechtějí se totalitního severokorejského režimu zbavit úplně.

Stejně jako Moskva. Tu vyzval jihokorejský prezident Mun Če-in, aby přerušila jakékoliv obchodování s režimem Kim Čong-una a připojila se ke zpřísnění sankcí.

Ruský prezident Vladimir Putin to ale v úterý veřejně odmítl a odkázal na západní sankce vůči vlastní zemi kvůli konfliktu na Ukrajině.

"Je směšné dát nás vedle Severní Koreje na sankční seznam a pak po nás chtít, abychom pomáhali s uvalením sankcí vůči ní," uvedl Putin.

Ministr energetiky Alexandr Novak k tomu nicméně dodal, že ruský vývoz ropy do KLDR se "blíží nulové hodnotě".

Klíčovým surovinovým zdrojem totalitního režimu proto zůstává Čína. 84 procent veškeré severokorejské obchodní výměny připadá právě na ni. 

Její ropa proudí do Severní Koreje jednak ropovodem a v menší míře také na tankerech do přístavu Nampo. Jediná rafinerie v zemi je právě u čínské hranice.

Američané teď Pekingu hrozí, že pokud svoji tichou, ale klíčovou podporu Severní Koreje nezastaví, dopadnou sankce i na něj.

To může být ale složité. 

"Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky a jejímu podílu na globální ekonomice není Čína zemí, kterou lze snadno ohrozit sankcemi," uvedl pro agenturu Bloomberg expert na problematiku hospodářských sankcí Dursun Peksen z univerzity v americkém Memphisu.

Je to dvousečné

Sankce proti Pekingu se navíc mohou Američanům vrátit jako bumerang.

Čína je totiž největším obchodním partnerem nejen Severní Koreje, ale také Spojených států. Roční výměna zboží mezi oběma zeměmi představovala podle amerických statistik 650 miliard dolarů.

Američané navíc tuší, že zpřísňování sankcí na Severní Koreu moc nezabírá - na rozdíl třeba od Íránu. 

Tamní vláda po letech mezinárodního obchodního embarga souhlasila s dohodou o omezení jaderného programu výměnou za zrušení sankcí.

Írán ale není tak izolovaná země jako Severní Korea, chce si zachovat vliv na Blízkém východě.

Tamní vládnoucí režim také musí brát do jisté míry vážně veřejné mínění, na rozdíl od totalitně vládnoucího, izolovaného a nevyzpytatelného severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Severní Korea může mít více než 1000 raket různě dlouhého doletu. Odhaduje se, že má plutonium na 6 atomových bomb. V armádě slouží milion mužů a žen. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 37 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy