Co všechno vybuchlo v Tchien-ťinu? Město děsí toxický mrak

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2015 21:00
Výčet nebezpečných chemických látek a jedů, které kontejnery obsahovaly, je bohatý. Krom samovzněcujících se materiálů zahrnuje také jedy.
Foto: Reuters

Tchien-ťin - Ani druhý den po sérií extrémně silných výbuchů skladu nebezpečných chemikálií v čínském přístavním městě Tchien-ťin není zcela jasné, co vlastně bylo v barelech uskladněno.

Nejméně 50 lidí na místě zemřelo, více než 700 dalších muselo být ošetřeno v nemocnici a na 13 milionů obyvatel městské aglomerace teď žije ve strachu z jedovatého mraku neznámého obsahu, který se pomalu sune nad městem.

Patrně půjde o toxický koktejl mnoha chemikálií.

Výčet nebezpečných chemických látek a jedů, které kontejnery obsahovaly, je bohatý.

Kromě samovzněcujících se materiálů, oxidačních činidel a nejrůznějších petrochemických produktů zahrnuje také prudké jedy.

Největší obavy vzbuzuje kyanid sodný, tedy látka, jejíž vdechnutí může rychle zabíjet. Podle dostupných informací bylo ve skladu 700 tun tohoto toxinu.

Obavy vzbuzuje také toluendiisokyanát, který je rovněž jedovatý a do těla může pronikat kůží.

Kromě dvou výše zmíněných látek byly podle webových stránek společnosti na skladě také výbušné látky jako stlačený plyn nebo dusičnan sodný a dusičnan draselný. Není navíc jisté, zda je dostupný seznam kompletní.

V troskách zůstávají uvězněni lidé

Zatímco z bezprostředního okolí skladu prchají stovky vyděšených rodin, na místo neštěstí spěchají další a další speciální jednotky chemické ochrany.

Celkem se do záchranných operací zapojilo víc než tisíc hasičů, zraněným pomáhají stovky lékařů, sester a dobrovolníků. V kritickém stavu podle zdravotníků zůstává 71 lidí.

Americký deník The New York Times píše, že v troskách zůstal uvězněn blíže nespecifikovaný počet lidí.

Úřady mlčí

Úřady o příčinách exploze ani o tom, co všechno ve skladech ve skutečnosti bylo, mlčí. Deník China Daily nicméně píše, že manažer soukromé společnosti Ruihai Logistics skončil ve vazbě. Oficiální místa ale tuto informaci odmítla potvrdit.

Na dotazy novinářů neodpovídá ani nikdo z vedení firmy. Telefonní linky jsou odpojeny a e-mailové dotazy zůstávají nezodpovězeny.

Do médií nicméně unikly informace, že sklad chemikálií v Tchien-ťinu opakovaně vyvolával obavy a nedostatečné zabezpečení kontejnerů bylo veřejným tajemstvím.

Agentura Reuters navíc zjistila, že pět z celkem 4325 kontejnerů před dvěma lety neprošlo bezpečnostní kontrolou - nesplňovaly požadované standardy bezpečného uskladnění.

Co konkrétně bylo špatně, nicméně ve zprávě, na niž se odkazuje i tisková agentura Nová Čína, neuvádí.

Část průmyslové zóny volného obchodu Tung-ťiang, kde k neštěstí došlo, byla založena v roce 2011 a rozprostírá se na území o rozloze 46 000 metrů čtverečních. Společnost Ruihai Logistics tam ročně protočila miliony tun chemikálií v hodnotě 4,7 milionu dolarů, tedy v přepočtu 114 milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Francie zadržela britskou rybářskou loď, spor kolem práv na rybolov se stupňuje

Francie v noci na čtvrtek zadržela britskou rybářskou loď, která podle místní vlády lovila u ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Média incident spojují s eskalujícím sporem mezi Británií a Francií o právo na rybolov v britských vodách v návaznosti na brexit.

Paříž vyhrožuje sankcemi za to, že Britové podle ní nevydali francouzským rybářům dostatečný počet licencí, Londýn ve čtvrtek slíbil odvetu a hovořil o porušení mezinárodního práva. Londýn oznámil, že si chce předvolat francouzskou velvyslankyni v Británii.

Zadržená britská loď skončila v přístavu Le Havre, kde mohou úřady zkonfiskovat úlovek a plavidlo zadržovat do uhrazení poplatku, píše zpravodajská společnost BBC. Francouzská státní tajemnice pro námořní otázky Annick Girardinová sdělila, že hlídka v zálivu u ústí Seiny narazila ještě na jedno britské plavidlo, jehož posádka dostala slovní varování. Posádky obou lodí zároveň podle vládního prohlášení dostaly pokuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy