Co všechno vybuchlo v Tchien-ťinu? Město děsí toxický mrak

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 8. 2015 21:00
Výčet nebezpečných chemických látek a jedů, které kontejnery obsahovaly, je bohatý. Krom samovzněcujících se materiálů zahrnuje také jedy.
Foto: Reuters

Tchien-ťin - Ani druhý den po sérií extrémně silných výbuchů skladu nebezpečných chemikálií v čínském přístavním městě Tchien-ťin není zcela jasné, co vlastně bylo v barelech uskladněno.

Nejméně 50 lidí na místě zemřelo, více než 700 dalších muselo být ošetřeno v nemocnici a na 13 milionů obyvatel městské aglomerace teď žije ve strachu z jedovatého mraku neznámého obsahu, který se pomalu sune nad městem.

Patrně půjde o toxický koktejl mnoha chemikálií.

Výčet nebezpečných chemických látek a jedů, které kontejnery obsahovaly, je bohatý.

Kromě samovzněcujících se materiálů, oxidačních činidel a nejrůznějších petrochemických produktů zahrnuje také prudké jedy.

Největší obavy vzbuzuje kyanid sodný, tedy látka, jejíž vdechnutí může rychle zabíjet. Podle dostupných informací bylo ve skladu 700 tun tohoto toxinu.

Obavy vzbuzuje také toluendiisokyanát, který je rovněž jedovatý a do těla může pronikat kůží.

Kromě dvou výše zmíněných látek byly podle webových stránek společnosti na skladě také výbušné látky jako stlačený plyn nebo dusičnan sodný a dusičnan draselný. Není navíc jisté, zda je dostupný seznam kompletní.

V troskách zůstávají uvězněni lidé

Zatímco z bezprostředního okolí skladu prchají stovky vyděšených rodin, na místo neštěstí spěchají další a další speciální jednotky chemické ochrany.

Celkem se do záchranných operací zapojilo víc než tisíc hasičů, zraněným pomáhají stovky lékařů, sester a dobrovolníků. V kritickém stavu podle zdravotníků zůstává 71 lidí.

Americký deník The New York Times píše, že v troskách zůstal uvězněn blíže nespecifikovaný počet lidí.

Úřady mlčí

Úřady o příčinách exploze ani o tom, co všechno ve skladech ve skutečnosti bylo, mlčí. Deník China Daily nicméně píše, že manažer soukromé společnosti Ruihai Logistics skončil ve vazbě. Oficiální místa ale tuto informaci odmítla potvrdit.

Na dotazy novinářů neodpovídá ani nikdo z vedení firmy. Telefonní linky jsou odpojeny a e-mailové dotazy zůstávají nezodpovězeny.

Do médií nicméně unikly informace, že sklad chemikálií v Tchien-ťinu opakovaně vyvolával obavy a nedostatečné zabezpečení kontejnerů bylo veřejným tajemstvím.

Agentura Reuters navíc zjistila, že pět z celkem 4325 kontejnerů před dvěma lety neprošlo bezpečnostní kontrolou - nesplňovaly požadované standardy bezpečného uskladnění.

Co konkrétně bylo špatně, nicméně ve zprávě, na niž se odkazuje i tisková agentura Nová Čína, neuvádí.

Část průmyslové zóny volného obchodu Tung-ťiang, kde k neštěstí došlo, byla založena v roce 2011 a rozprostírá se na území o rozloze 46 000 metrů čtverečních. Společnost Ruihai Logistics tam ročně protočila miliony tun chemikálií v hodnotě 4,7 milionu dolarů, tedy v přepočtu 114 milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy