Skandál Facebooku přehledně: "Zabiják voleb" uspěl i v Česku, tvrdil jeho šéf. Je možné se bránit?

Simona Fendrychová ČTK Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 22. 3. 2018 15:14
Facebookem otřásá skandální únik obrovského množství dat, která byla společností Cambridge Analytica zneužita v politickém marketingu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Ovlivňovala společnost Cambridge Analytica (CA) volby v Česku?

Podle dnes již bývalého výkonného ředitele Alexandera Nixe firma poskytovala své služby ve volebních kampaních po celém světě včetně Česka. Chvástal se tím před reportérem z britské stanice Channel 4, který se vydával za potenciálního zákazníka. Brzy nato byl představenstvem firmy z jejího čela odvolán.

"Využili jsme jinou organizaci, aby vedla velmi úspěšný projekt ve východoevropské zemi, kde… nikdo ani nevěděl, že tam jsou," prozradil jeho společník Mark Turnbull.

Hovořil o mateřské organizaci Strategic Communication Laboratories (SCL), která si například přisuzuje zásluhy i za takzvanou oranžovou revoluci na Ukrajině v roce 2004. SCL má v Evropě kanceláře v Bukurešti, Skopje, Madridu a Londýně.

Za co je vlastně CA tolik kritizovaná?

Společnost využila ke komerčním účelům informace z milionů účtů uživatelů Facebooku, kteří o tom neměli ani tušení. Zneužila data nasbíraná pod záminkou akademického výzkumu. Posloužila k tomu aplikace vyvinutá Aleksandrem Koganem pro firmu Global Science Research.

Tato výzkumná společnost zaplatila malou částku zájemcům o výzkum. Ti vyplnili dotazník a stáhli si aplikaci, která z jejich účtů a profilů získala soukromé informace, což Facebook v té době umožňoval. Těchto lidí bylo asi 270 tisíc. Jenže data se stáhla i z účtů jejich přátel, se kterými na Facebooku byli v kontaktu. Došlo tak k úniku informací z více než 50 milionů uživatelů této sociální sítě. Facebook si přitom neověřil, jak bylo s daty naloženo.

Dokáže firma skutečně ovlivnit výsledky voleb?

O Cambridge Analytice se nejprve psalo v souvislosti s ovlivňováním amerických prezidentských voleb a referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Sama firma se pyšní tím, že pomáhala volebnímu štábu Donalda Trumpa. Tvrdí, že má klíč k úspěchu v jakýchkoliv volbách.

Využívá k tomu techniku takzvané psychometrie, jejímž výzkumem se  v roce 2012 zabýval student psychologie na univerzitě v Cambridgi Michal Kosinski. Vědci tam vytvářeli profily lidí jen z jejich chování na Facebooku. Jde o to, že pomocí lajků, příspěvků, sdílení a vůbec chování na sociální síti dokážou o uživatelích Facebooku zjistit jejich politické preference, zájmy, dosažené vzdělání, ale také barvu pleti nebo sexuální orientaci. Na tyto uživatele pak mohou efektivně cílit reklamu kohokoliv, kdo si jejich služby objedná. Například volebního týmu Donalda Trumpa.

Dá se prokázat úspěšnost takové metody?

Mnoho odborníků tuto metodu zpochybňuje a tvrdí, že společnost nedělá nic jiného než ostatní poradenské firmy. O tom, že se úspěchy Cambridge Analyticy přeceňují, mluvil například loni pro Aktuálně.cz i expert na sociální sítě Josef Šlerka. "Museli by dokázat, že cílili v kritických amerických státech na velmi malou, ale nakonec rozhodující skupinu lidí, která pak Trumpovi volby vyhrála. A to nevíme," vysvětlil.

Kdo je společnost Cambridge Analytica?

Britská datová společnost vznikla v roce 2013. Zabývá se poskytováním služeb obchodním firmám nebo politickým stranám, které hledají způsob, jak ovlivnit chování svých zákazníků nebo potenciálních voličů.

Prezentuje se jako firma nabízející průzkum spotřebitelů, cílenou reklamu a další služby související se shromažďováním dat klientů.

Částkou 15 milionů dolarů do ní investoval republikánský miliardář Robert Mercer a jméno jí vybral Steve Bannon, který se později stal poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Proč se o firmě mluví až teď?

Teprve nyní vyšlo najevo, že firma v roce 2014 zneužila data z více než 50 milionů facebookových účtů. O víkendu o tom do médií promluvil kanadský datový expert Christopher Wylie, který pro CA pracoval do roku 2014 a na sbírání dat o uživatelích Facebooku se podílel. "Využili jsme Facebooku ke zpracování milionů uživatelských profilů. A vyvinuli jsme modely s využitím dat, podle nichž bylo možné zacílit. To byl základ fungování celé firmy," prozradil Wylie. "Vytvořil jsem válečný psychologický nástroj," dodal.

Jak reaguje Facebook?

Největší sociální síť nejprve vydala alarmující zprávu o úniku dat. Následně zablokovala účet Christopherovi Wyliemu, který o skandálu promluvil do médií, a dalším lidem ze společnosti Cambridge Analytica. Firma v prohlášení oznámila, že aplikaci, která data stahovala, zrušila.

Facebook opustil vedoucí bezpečnostního oddělení Alex Stamos. Až ve středu veřejně promluvil zakladatel firmy Mark Zuckerberg. V rozhovoru pro CNN se omluvil za únik dat a souhlasil, že rád vystoupí před poslanci amerického Kongresu, aby podal vysvětlení. "Je to velká ztráta důvěry a je mi opravdu líto, že se to stalo. Chránit data lidí je naše základní odpovědnost," komentoval Zuckerberg skandál. Prohlásil, že společnost provede kontrolu všech aplikací fungujících na její platformě a poskytne uživatelům nástroj, který jim usnadní blokovat přístup k jejich privátním datům.

Facebooku hrozí vyšetřování regulačními úřady a soudní spory. Nejméně dva státní zástupci, států Massachusetts a Pensylvánie, již oznámili, že hodlají zahájit vyšetřování.

Kde jsou teď všechna data, která z Facebooku unikla?

Na to se snaží přijít i sám Facebook. Christopher Wylie se podle jeho právního zástupce nabídl, že zmizelé údaje pomůže najít, pokud mu obnoví přístup na sociální síť. To ale Facebook odmítl. Místo toho se snaží dostat ze společnosti CA důkazy o tom, že data odstranila. Wylie je ale přesvědčen, že to neudělala.

Jak se mohou uživatelé Facebooku proti takovému zneužití osobních dat bránit?

Zpravodajský server BBC nabízí několik rad, z nichž nejdůležitější je dávat si pozor na aplikace, které vyžadují přihlášení pomocí facebookového účtu. Dále doporučuje zkontrolovat nastavení zabezpečení služby a také u jednotlivých aplikací zjistit, zda mají povoleno prohlížení profilů přátel.

Jednou z možností je také úplné zrušení účtu na Facebooku. Ta ale není zcela efektivní, protože přístup k osobním datům má mnohem více aplikací na mobilních telefonech.

Video: Necháváme se manipulovat, data z Facebooku neunikla, takhle funguje, říká publicista Petr Koubský

Data neunikla, není to bezpečnostní incident, ale normální fungování Facebooku, jestli mohlo dojít k ovlivnění voleb v ČR, nevíme, říká Koubský | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy