Komu patřila raketa, která zasáhla Polsko? Přehledné informace o napjaté situaci

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
16. 11. 2022 12:55
V úterý odpoledne dopadla na polské území raketa, která po sobě zanechala dva mrtvé. Zpočátku nebylo jasné, kdo ji vypálil a s jakým cílem, ale indicie ukazovaly na Rusko. Co v tuto chvíli o události víme?
Video: Associated Press

Co se stalo v úterý odpoledne?

Přibližně v 15:40 se v polské vesnici Przewodów, která leží šest kilometrů od ukrajinských hranic, ozval výbuch. Způsobila ho jedna až dvě rakety, které usmrtily dva lidi. Explodoval také zemědělský objekt. Stalo se tak ve stejný den, kdy Rusko vypálilo na Ukrajinu největší počet projektilů od začátku války. 

"Slyšeli jsme ránu, ale nevěděli jsme, co se stalo. Napadlo nás, jestli někde nevybuchl plyn, rozhlíželi jsme se, ale nikdo nic nevěděl," řekli místní pro polskou televizní stanici TVN24.

Komu raketa patřila?

První zprávy mluvily o tom, že střely zřejmě vypálilo Rusko. "V tuto chvíli nemáme žádné definitivní důkazy o tom, kdo tuto raketu odpálil… S největší pravděpodobností šlo o raketu ruské výroby," řekl na večerní tiskové konferenci polský prezident Andrzej Duda. Dodal však, že konkrétnější informace přinese až vyšetřování, které se okamžitě rozeběhlo.

"Existují předběžné informace, které to zpochybňují," uvedl už pár hodin poté americký prezident Joe Biden. "Vzhledem k trajektorii je nepravděpodobné, že by (raketa) byla vypálena z Ruska, ale uvidíme," dodal. Podle tří nejmenovaných amerických činitelů je pravděpodobnější, že šlo o ukrajinskou protiraketovou střelu, která reagovala na ruský útok. 

Tuto verzi ve středu v poledne potvrdil i polský prezident a dodal, že nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Pravděpodobně se jednalo o nehodu, uvedl Duda. 

Jak reaguje NATO?

Členské státy Severoatlantické aliance (NATO), kam patří i Polsko, vyjadřovaly Varšavě podporu a incident původně označovaly za nebezpečnou eskalaci ze strany Moskvy. Případnou pomoc při obraně území státu NATO přislíbilo Estonsko, Litva a Lotyšsko.

Americký prezident Biden svolal mimořádnou schůzku lídrů zemí G7 a NATO, kteří byli přítomni na summitu velkých ekonomik G20 na Bali. Představitelé těchto zemí nabídli Polsku pomoc při vyšetřování okolností explozí. Později se ale ukázalo, že zřejmě nešlo o ruskou raketu.

Mimořádná schůze G7.
Mimořádná schůze G7. | Foto: Reuters

Jaký je postoj Polska?

Polsko po explozích zvýšilo pohotovost vojenských sil a ostrahu svého vzdušného prostoru. Pohyb na hraničních přechodech s Ukrajinou v Podkarpatském vojvodství byl pozastaven. 

Na středeční poledne je naplánované setkání Národní bezpečnostní rady. Tiskové agentury informovaly, že prezident Duda možná aktivuje článek 4 Severoatlantické aliance. To se nakonec pravděpodobně nestane, řekl agentuře Reuters polský premiér Mateusz Morawiecki. 

Co je článek 4 Severoatlantické aliance?

Uvádí, že "smluvní strany budou vždy společně konzultovat, když podle názoru kterékoli z nich bude ohrožena územní celistvost, politická nezávislost nebo bezpečnost kterékoli smluvní strany". Jeho aktivací by tak byly zahájeny formální konzultace o tom, zda hrozba existuje a jak jí čelit. 

Co říká Kreml?

Ruské ministerstvo obrany odmítlo, že by jeho jednotky vypálily na Polsko raketu. Ministerstvo rovněž tvrdí, že na Ukrajinu v úterý udeřilo přesně naváděnými střelami, které zasáhly pouze ukrajinské území a k ukrajinsko-polské hranici se dostaly nejblíže na 35 kilometrů, napsala agentura RIA Novosti.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že Západ se incidentem snaží vyvolat další světovou válku. Stejný názor vyjádřil i šéf stálé mise Ruska při OSN Dmitrij Poljanskij. "Jde o pokus vyprovokovat přímý vojenský střet mezi NATO a Ruskem se všemi následky pro svět," napsal Poljanskij na sociální síti Telegram.

Jaká je reakce Kyjeva?

Pokud nese někdo vinu za "incidenty s raketami", tak je to Rusko, řekl agentuře Reuters představitel ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. "Rusko proměnilo východní část evropského kontinentu v nepředvídatelné bojiště. Záměry, způsoby provedení, rizika, eskalace - za tím vším je pouze Rusko. Nemůže být žádné jiné vysvětlení pro incidenty s raketami," zdůraznil Podoljak. Neřekl však přímo, že by raketa patřila Rusku.

Kráter po dopadu raket v Polsku | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy