Co stát, to eurokomisař, motivuje Iry Barroso

Dominik Jandl
9. 12. 2008 19:00
EU se tak Iry snaží přimět, aby v novém referendu hlasovali pro Lisabon
I nadále budete mít svého komisaře, slíbil Irům předseda EK
I nadále budete mít svého komisaře, slíbil Irům předseda EK | Foto: Reuters

Brusel - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso se v úterý vůbec poprvé nechal slyšet, že je pro zachování pravidla "co země, to jeden eurokomisař".

Připojil se tak k Angele Merkelové a dalším státníkům, kteří se všemožně snaží podpořit Iry, aby ve druhém referendu o Lisabonské smlouvě hlasovali "pro", a Evropská unie se tak dostala ze současné krize.

Informovala o tom online verze rakouského deníku Der Standard.

Podobné vyjádření se přitom od představitelů EU i zástupců členských států očekávalo až po summitu, který se uskuteční ve čtvrtek a v pátek v Bruselu.

Státníci se na něm mají dohodnout na datu, do kdy by Irsko mělo uspořádat nové referendum o reformní smlouvě.

"Neměl by být žádný problém, aby komise měla 27 či více členů," řekl Barroso. Lisabonská smlouva totiž nestanovuje přesný počet komisařů, ale pouze jejich minimální počet.

Podle něj se volby do Evropského parlamentu, jež proběhnou na jaře příštího roku, mohou bez problémů uskutečnit podle nyní platné smlouvy z Nice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy